NFOŚiGW wstrzymał dotacje na modernizację sieci energetycznych pod elektrownie wiatrowe

NFOŚiGW wstrzymał dotacje na modernizację sieci energetycznych pod elektrownie wiatrowe
Energa press

{więcej}Pod koniec lipca NFOŚiGW wstrzymał konkurs na dofinansowanie budowy sieci w ramach programu GIS „Budowa, rozbudowa i  przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu umożliwienia przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej (OZE)”. Oznacza to brak dodatkowego wsparcia na inwestycje sieciowe. Kwestie infrastruktury sieciowej są jedną z największych barier rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, a wsparcie przekazywane beneficjentom na rozwijanie sieci elektroenergetycznych na potrzeby OZE ze środków NFOŚiGW mogłyby odegrać bardzo ważną rolę dla rozwoju tego sektora – informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. 
 
Program GIS cz. 4 miał umożliwić uzyskanie dofinansowania dla przedsięwzięć ukierunkowanych na budowę lub modernizację sieci elektroenergetycznych w celu podłączenia nowych źródeł energii wiatrowej. Program GIS uważany jest za jeden z najważniejszych sposobów wspierania inwestycji sieciowych na potrzeby tego sektora.
 
Narodowy Fundusz w ramach GIS cz. 4 miał przeznaczyć 102,9 mln zł ze środków własnych, co w rezultacie miałoby wesprzeć przyłączenie 670 MW nowych mocy wiatrowych do KSE. Do czasu opracowania zasad i priorytetów przyznawania środków europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020, był to jeden z niewielu programów wspierających inwestycje w sieci elektroenergetyczne. Niestety pieniądze te zostały zablokowane – potwierdza Wojciech Cetnarski, Prezes PSEW – Liczymy na rychłe spotkanie z Prezes NFOŚiGW i zmianę decyzji w sprawie wstrzymania  dotacji na modernizację sieci.
 
Pierwotnie zapisy konkursu w ramach GIS cz. 4 były zbyt restrykcyjne i niedostosowane do rzeczywistych warunków prowadzenia inwestycji sieciowych, czego rezultatem było niewielkie zainteresowanie samym konkursem, a w rezultacie – anulowanie go. Po anulowaniu I konkursu Fundusz podjął się zmiany zasad organizacji konkursów. Zmiany dotyczyły m.in. obniżenia minimalnego kosztu całkowitego przedsięwzięcia, zmiany kryterium kwalifikacji i selekcji projektów, zwiększenia maksymalnego poziomu dofinansowania oraz dodania do listy beneficjentów inwestorów z sektora energetyki wiatrowej. Kolejny konkurs przeprowadzony został wg. nowych warunków i cieszył się ogromnym zainteresowaniem beneficjentów. Decyzja o wstrzymaniu III konkursu jest zatem sporym zaskoczeniem dla inwestorów.
 
Istniejąca infrastruktura sieciowa wykazuje istotny deficyt zarówno w zakresie pokrycia potrzeb obecnych i przewidywanych, jak i w zakresie stopnia zużycia oraz awaryjności istniejących linii. Należy podkreślić, że obecny stan infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej jest zdekapitalizowany w granicach 45% do 65%. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce jest zagrożone ze względu na pogarszający się stan techniczny infrastruktury energetycznej. Potrzeby samej tylko modernizacji istniejącej sieci elektroenergetycznej szacuje się na około 60 mld zł. W tej sytuacji wsparcie finansowe na rozbudowę i budowę infrastruktury jest niezbędne, a wstrzymanie konkursu w ramach GIS cz. 4 przez Narodowy Fundusz – zupełnie niezrozumiałe.
 
Wsparcie ze strony Narodowego Funduszu umożliwiające przyłączenie 670 MW nowych mocy wiatrowych do sieci jest także istotne z punktu widzenia realizacji unijnych celów na rok 2020. Polska ma w planie do tego czasu uzyskiwać 15% energii elektrycznej z OZE. W chwili obecnej sektor OZE  nie jest w stanie zapewnić takiego przyrostu mocy, który umożliwiłby realizację tego celu, z uwagi na niestabilną sytuację legislacyjną (m.in. brak Ustawy o OZE, kolejne propozycje zmiany systemu wparcia) i liczne bariery, przede wszystkim te związane z sieciami elektroenergetycznymi. 

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

REKLAMA
REKLAMA