Rozbieżne dane o produkcji zielonej energii. PSEW apeluje o rozwiązania w ustawie o OZE

Rozbieżne dane o produkcji zielonej energii. PSEW apeluje o rozwiązania w ustawie o OZE
Jfz, wikimedia flickr cc-by-2.0

{więcej}Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej apeluje o transparentność informacji dot. produkcji zielonej energii i informuje, że dane ARE i URE są w tym zakresie wciąż rozbieżne.

Urząd Regulacji Energetyki podsumowując z końcem lipca ilość wydawanych zielonych certyfikatów obliczył, że w OZE w okresie styczeń–lipiec 2013 r. powstało 3,2 TWh energii, wobec 14 TWh w całym ubiegłym roku. Oznacza to, że energia elektryczna z odnawialnych źródeł (OZE) wyprodukowana w Polsce od początku roku do połowy lipca stanowi około jedną czwartą energii wytworzonej w 2012 r. Z kolei, według danych Agencji Rynku Energii, produkcja zielonej energii do czerwca br. była na poziomie 8,2 TWh. Rozbieżność między danymi URE a ARE to aż 5 TWh!

REKLAMA

– Apelowaliśmy o wprowadzenie w tzw. małym trójpaku energetycznym kompleksowych zapisów dotyczących transparentności informacji o rynku świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów). Branża podkreślała konieczność publikowania danych z Urzędu Regulacji Energetyki, NFOŚ, GUS i Agencji Rynku Energii z częstotliwością raz w miesiącu. Niestety ta poprawka została odrzucona w Sejmie. Rząd zignorował najważniejszy postulat branży OZE – mówi Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

REKLAMA

Przedstawione rozbieżne dane liczbowe URE i ARE potwierdzają istnienie problemu informacyjnego. URE publikuje dane o ilości energii na bazie wydanych zielonych certyfikatów. Natomiast ARE robi to na podstawie sprawozdań przedsiębiorstw energetycznych. Zatem – bez względu na to, czy energia elektryczna uzyskała świadectwo pochodzenia, czy też nie – informacja o jej ilości jest przekazywana do ARE. Jak czytamy na stronie ARE, przyczyny braku świadectw pochodzenia dla części odnawialnej energii elektrycznej mogą być różne. Niektóre firmy po prostu rezygnują z występowania o nie (co jednak zdarza się rzadko), a inne ich nie uzyskują, chociażby dlatego, że nie dotrzymały terminów wyznaczonych w przepisach prawa. W związku z tym, że w małym trójpaku zabrakło rozwiązań, które naprawiłyby sytuację na rynku zielonych certyfikatów, organizacje branżowe apelują o wprowadzenie stosowanych zapisów w Ustawie o OZE i jak najszybsze jej uchwalenie. 
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej