Zabrzański magistrat zbuduje biogazownię produkującą energię z odpadów

Zabrzański magistrat zbuduje biogazownię produkującą energię z odpadów
D'Arcy Roman, flickr cc-by-2.0

{więcej}Za trzy lata w Zabrzu ma zostać uruchomiona biogazownia o mocy 1 MW produkująca energię z odpadów biodegradowalnych.

Przy budowie biogazowni władze miasta chcą wykorzystać doświadczenia ze współpracy ze szwedzkim miastem Lund. Szwecja to światowy lider w eksploatacji biogazowni pozyskujących biogaz ze składowisk odpadów. Polskim liderem w tym zakresie może wkrótce stać się Zabrze. 

Projektem z ramienia zabrzańskiego magistratu zajmuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), który zarządza miejskim składowiskiem odpadów. To właśnie w pobliżu składowiska ma powstać biogazownia, która będzie produkować energię z biogazu powstałego z pochodzących z niego odpadów biodegradowalnych. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja projektu. Na jej opracowanie Zabrze pozyskało finansowanie w wysokości 340 tys. euro z Funduszu Planu Działania na rzecz Morza Bałtyckiego (Funduszu BSAP). 

REKLAMA
REKLAMA

Biogaz powstający w zabrzańskiej biogazowni będzie przetwarzany w energię elektryczną i cieplną, ale także ma być wykorzystywany jako źródło napędu pojazdów. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pomysłodawcy projektu szacują, że ilość dostępnych odpadów w promieniu 25 km, skąd może opłacać się je transportować, to ok. 130 tys. ton rocznie. Ocenia się, że na osiągnięcie mocy 1 MW potrzeba ok. 40 tys. odpadów. Dlatego władze Zabrza rozważąją rozbudowę instalacji powyżej mocy 1 MWe, która powstanie w pierwszym etapie. 

– Musimy dopasować technologię do odpadów, które będą na rynku. Zaczynamy od 1 MW; gdy się okaże, że będzie więcej, później możemy to rozbudować. Chodzi o to, żeby odpady żywnościowe, z hodowli, z ubojni nie trafiały do środowiska – żeby je racjonalnie wykorzystać tak, jak robią to Szwedzi – PAP cytuje Ryszarda Bębena z zabrzańskiego MOSiR-u. 

Na zabrzańskim składowisku odpadów działa już instalacja produkująca energię elektryczną z biogazu otrzymywanego z odpadów biodegradowalnych. Uruchomiono ją w zeszłym roku, wykorzystując w tym celu silnik gazowy o mocy 1,6 MWe. 
gramwzielone.pl