Niemcy: obywatele będą mogli zainwestować w budowę sieci energetycznych
{więcej}Do realizacji ogromnego projektu modernizacji sieci przesyłowych w Niemczech tamtejsi operatorzy zapraszają obowateli, oferując im udział w planowanych inwestycjach w infrastrukturę przesyłową.
Jak informuje cire.pl, stojący przed koniecznością rozbudowy i modernizacji swojej infrastruktury operatorzy systemów przesyłowych w Niemczech we współpracy z niemieckim rządem chcą pozyskać środki potrzebne na inwestycje sieciowe poprzez zaoferowanie tzw. „dywidendy obywatelskiej”, w ramach której każdy inwestor indywidualny będzie mógł ulokować w inwestycje sieciowe minimum 1 tys. euro. Koszty inwestycji w infrastrukturę przesyłową w Niemczech do 2020 roku szacuje się na 20 mld euro. Niemieccy operatorzy systemów przesyłowych dzięki dywidendzie obywatelskiej chcą pozyskać ok. 15% środków potrzebych na budowę nowych sieci.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, niedostateczny rozwój sieci energetycznych w Niemczech – wynikający głównie z szybkiego wzrostu potencjału źródeł odnawialnych – jest powodem problemów niemieckiego systemu energetycznego – w tym prowadzi do ujemnych cen energii. Dlatego rząd w Berlinie uruchamia program jego kompleksowej modernizacji.
– Ujemne ceny są oznaką niedostatecznych zdolności dostosowania się konwencjonalnych źródeł do presji konkurencyjnej. Jednocześnie ujemne ceny pokazują, że OZE nie mogą reagować elastycznie przy niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Stąd ujemne ceny są ważnym sygnałem z rynku, generującym presję na wprowadzenie takiej elastyczności. (…) Nie ma powodów do samozadowolenia. Szybki rozwój sieci jest i musi pozostać priorytetem w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw – PAP cytuje Johena Homanna, prezesa BNetzA – federalnego regulatora energetycznego.
gramwzielone.pl