"RZ": mały trójpak nie rozwiąże problemów

"RZ": mały trójpak nie rozwiąże problemów
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}”Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że przegłosowana w piątek w Sejmie nowelizacja Prawa energetycznego, tzw. mały trójpak, nie rozwiązuje problemów rynku zielonych certyfikatów, a także nie przyczyni się do rozwoju energetyki prosumenckiej. 

Wpisanie do małego trójpaku zapisów regulujących funkcjonowanie rynku zielonych certyfikatów postulowała branża energetyki odnawialnej, a poprawkę w tej sprawie wniósł podczas II czytania dot. małego trójpaku Ruch Palikota. Zwolennicy nowych regulacji dla systemu zielonych certyfikatów wskazują, że obecne prawo nie gwarantuje jego transparentności, a jego niewłaściwe uregulowanie przyczyniło się do powstania zjawiska nadpodaży zielonych certyfikatów. Jak wskazuje „RZ”, problemem jest samo policzenie ilości zielonej energii produkowanej w naszym kraju. Pokazują to rozbieżne dane produkcji zielonej energii za rok 2012, które niedawno opublikowały Urząd Regulacji Energetyki oraz Agencja Rynku Energii. Według URE w 2012 roku w Polsce z OZE wyprodukowano w sumie 13,8 TWh, a według ARE – 16,8 TWh. 

REKLAMA

– W poprawce proponujemy, by Ministerstwo Gospodarki prowadziło rejestry świadectw pochodzenia, tzn. integrowało dane od Urzędu Regulacji Energetyki, NFOŚ, GUS i Agencji Rynku Energii. Treść poprawki gwarantuje, że te dane będą miały taki zakres i częstotliwość publikacji, że pomoże to w lepszej obserwacji tego, co będzie się działo na rynku OZE. Jednocześnie pośrednio będzie wymuszać na resorcie podejmowanie działań w odpowiednim czasie – „Rzeczpospolita” cytuje posła Jacka Najdera z Ruchu Palikota, autora poprawki do małego trójpaku dotyczącej systemu zielonych certyfikatów, która została odrzucona w czwartek przez sejmową Komisję Gospodarki. 

REKLAMA

„RZ” zwraca także uwagę na brak nowych regulacji dla energetyki prosumenckiej i dodaje, że powinny one znaleźć się w ustawie o OZE, której projekt według cytowanego przez „RZ” Andrzeja Czerwińskiego, szefa sejmowej podkomisji energetyki, będzie gotowy w sierpniu, a po wakacjach trafi do Sejmu. 
gramwzielone.pl