Prezydent chce zaostrzenia kryteriów lokalizacji farm wiatrowych

{więcej}Kancelaria Prezydenta RP przygotowała projekt ustawy o ochronie krajobrazu, w którym znalazły się zapisy ograniczające możliwość budowy farm wiatrowych.
W projekcie ustawy, który Kancelaria Prezydenta skierowała do konsultacji społecznych, proponuje się przekazanie decyzyjności w zakresie lokowania farm wiatrowych w konkretnych obszarach z poziomu gminy na poziom województwa. Obecnie to gminy decydują, czy na ich terenie może powstać farma wiatrowa. Zgodnie z proponowanymi zmianami, ma to zależeć od sejmików wojewódzkich.
Projekt ustawy stanowi ponadto, że elektrownie wiatrowe to tzw. dominanty krajobrazowe, które definiuje się jako obiekty o wiodącym oddziaływaniu wizualnym w krajobrazie, a szczegółowe kryteria kwalifikacji obiektów budowlanych, jako dominant krajobrazowych określić ma w rozporządzeniu minister budownictwa w porozumieniu z ministrami środowiska i kultury. Jednocześnie, w projekcie czytamy, że budowa obiektów o charakterze dominanty krajobrazowej nie może być realizowana na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to potwierdzenie wymogu uwzględniania farm wiatrowych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, projekt prezydenckiej ustawy stanowi, że dominant krajobrazowych nie można lokować na terenach tzw. krajobrazu chronionego.
Autorzy projektu podkreślają, że jego celem nie jest zanegowanie rozwoju energetyki wiatrowej w ogólności, a jedynie zapewnienie, że jej rozwój będzie się odbywał z poszanowaniem wartości równie ważnych jak ochrona klimatu czy dążenie do samowystarczalności energetycznej naszego kraju. Ponadto, Kancelarię Prezydenta RP informuje, że „zagwarantowanie poszanowania walorów krajobrazowych również przy lokalizacji elektrowni wiatrowych powinno doprowadzić do złagodzenia napięć społecznych występujących na tym tle”.
Informację o prezydenckim projekcie ustawy o ochronie krajobrazu skomentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski, którego zdaniem projekt w obecnym brzmieniu może istotnie zahamować rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, i niemożliwe wydaje się określenie z perspektywy województwa wpływu na krajobraz każdej potencjalnej lokalizacji turbin wiatrowych.
Prezes PSEW krytykuje ponadto propozycję przekazania decyzyjności dot. pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na poziom wojewódzki. – Byłoby bardzo niedobrze, gdyby to konstytucyjne prawo zostało odebrane gminom i przekazane na szczebel sejmiku województwa – Polska Agencja Prasowa cytuje Wojciecha Cetnarskiego.
Projekt ustawy o ochronie krajobrazu [PDF]
gramwzielone.pl