IEO przygotowuje dla MG ocenę współczynników korekcyjnych do ustawy o OZE. Wypełnij ankietę

IEO przygotowuje dla MG ocenę współczynników korekcyjnych do ustawy o OZE. Wypełnij ankietę
Micky!, flickr cc-by-2.0

{więcej}Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki analizuje ekonomikę inwestycji w poszczególne źródła odnawialne i wskaże propozycje poziomów wsparcia poprzez wyznaczenie tzw. współczynników korekcyjncyh, które znajdą się w zaktualizowanym projekcie ustawy o OZE. 

W celu zebrania informacji do analizy Instytut przygotował ankietę adresowaną do osób i podmiotów działających na polskim rynku OZE. Zebrane na  jej podstawie informacje zostaną uwzględnione przez IEO przy tworzeniu analizy dla resortu gospodarki. Poniżej prezentujemy komunikat Instytutu Energetyki Odnawialnej:

Zbieranie krajowych danych do oceny ekonomicznej instalacji odnawialnych źródeł energii i wyznaczenia współczynników korekcyjnych dla poszczególnych technologii OZE

REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej realizuje dla Ministerstwa Gospodarki pracę pt.Analiza dotycząca możliwości określenia niezbędnej wysokości wsparcia dla poszczególnych technologii OZE w kontekście realizacji „Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” (KPD). Wysokość współczynników korekcyjnych jest niezwykle ważnym elementem nowego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) i dokładność ich wyznaczenia stanowi warunek niezbędny do prawidłowego określenia i efektywnego funkcjonowania opracowanego w Ministerstwie mechanizmu wsparcia zróżnicowanego ze względu na rodzaj technologii i moc instalacji. Określenie wysokości wsparcia opierać się będzie na zasadzie rekompensowania ponoszonych uzasadnionych nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych mniej dojrzałych, ale czystych ekologicznie i perspektywicznych (w okresie do 2020 roku) technologii.

Instytut Energetyki Odnawialnej w pierwszej kolejności będzie obliczał tzw. rozłożony (na czas trwałości oraz uwzględniający okres przewidywanego wsparcia) koszt produkcji energii elektrycznej w instalacjach uwzględnionych w KPD, następnie oceni „lukę finansową” w odniesieniu do kosztu jednostki energii (zł/MWh) dla danego rodzaju i technologii OZE w 2013 roku. W dalszej kolejności oszacuje wysokość współczynników korekcyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji w latach od 2013 do 2020 roku, z uwzględnieniem zmian kosztów technologii i cen energii elektrycznej dostarczanej do sieci krajowej.

Instytut przygotował uniwersalny formularz ankiety do zbierania danych o kosztach technologii i podstawowych danych finansowych dla zrealizowanych (dane rzeczywiste) lub realizowanych (dane w części szacunkowe) inwestycji w różne rodzaje OZE, w tym małe i duże projekty. Lista technologii OZE uwzględnionych w badaniu na obecnym etapie jest zamknięta. Obejmuje te z nich, które na dzisiaj są rozważane do wsparcia w postaci dopłat do ceny energii systemem świadectw pochodzenia ze zróżnicowanymi dla różnych technologii współczynnikami korekcyjnymi.

REKLAMA

W celu zachowania transparentności i jakości oraz reprezentatywności przyjętych danych wejściowych, są one zbierane w sposób otwarty, ankieta jest adresowana do wszystkich zainteresowanych firm, ekspertów i środowisk reprezentujących poszczególne technologie OZE.
 
Informacje techniczne nt. formularza:

Formularz ankiety przygotowany został w pierwszej kolejności dla inwestorów oraz deweloperów, realizatorów inwestycji, dostawców technologii, operatorów instalacji i operatorów sieci, ale także ośrodków naukowych, firm doradczych oraz instytucji finansowych. Dane powinny dotyczyć inwestycji krajowych zrealizowanych w latach 2009-2013 lub realizowanych (inwestycja fizycznie rozpoczęta). Ankiety bezpośrednio skierowane zostały także do organizacji branżowych i instytucji finansowych, które mogą same wybrać najbardziej reprezentatywne inwestycje.

Jeżeli przedsiębiorstwo lub organizacja wypełniająca ankietę specjalizuje się w wybranym elemencie łańcucha dostaw (np. producent urządzeń w zakresie kosztów technologii, operator sieci w zakresie kosztów przyłączania, deweloper i konsultant w zakresie kosztów przygotowania inwestycji, dostawca paliwa itp.) możliwe jest szczegółowe wypełnienie danych jedynie w elemencie (obszarze) specjalizacji podmiotu wypełniającego, ale w odniesieniu do konkretnej instalacji, w danej lokalizacji i o określonej mocy. Uzyskane dane z badań ankietowych zostaną poddane analizie statystycznej i weryfikacji.

Z uwagi na bardzo krótki okres na wykonanie pracy, uprzejmie prosimy zainteresowane instytucje, stowarzyszenia branżowe, firmy z sektora OZE o przesłanie wypełnionych formularzy ankiet (firma lub organizacja może przesłać wiecej niż jeden formularz, dla różnych rodzajów i podkategorii OZE) na adres biuro@ieo.pl, najpóźniej do dnia 17 czerwca br. Dane przesłane po tej dacie będą miały charakter informacyjny, ale nie będą uwzględnione wprost w zasadniczej analizie. Dziękujemy za przekazanie w powyższym terminie możliwe najbardziej szczegółowych danych z funkcjonujących lub budowanych instalacji.

Pobierz formularz ankiety

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej