Powstanie elektrownia nowej generacji

Powstanie elektrownia nowej generacji
eelke dekker, flickr cc-by-2.0

Pierwsza na świecie elektrownia typu IRCC łączą technologię cyklu skojarzonego oraz zasoby energii odnawialnej – w tym wiatrowej i słonecznej – będzie produkować energię dla 600 tysięcy {więcej}gospodarstw domowych.

Przełomowa technologia FlexEfficiency*, opracowana przez firmę GE (NYSE: GE), zostanie zastosowana w innowacyjnej elektrowni skonstruowanej przez tureckiego dewelopera, grupę MetCap Energy Investments. Informację tę obydwie firmy ogłosiły podczas targów energetycznych POWER-GEN Europe 2011. Efektem wspólnego projektu będzie pierwsza na świecie Zintegrowana Elektrownia Energii Odnawialnej w Cyklu Skojarzonym[1] (Elektrownia typu IRCC).

Inżynierowie projektujący elektrownię, pracowali z zamiarem połączenia wyposażenia i systemów kontroli oraz pełnego wykorzystania elastyczności oferowanej przez technologię GE FlexEfficiency, dzięki czemu byli w stanie dokonać sprawnej integracji energii słonecznej, wiatrowej oraz gazu ziemnego. Elektrownia FlexEfficiency 50 IRCC została zaprojektowana tak, aby w elastyczny sposób korzystać z Turbiny Gazowej 50 Hz 9FB najnowszej generacji, turbiny parowej, generatora mocy, turbin wiatrowych GE o łącznej mocy 22 MW oraz technologii skoncentrowanej wieży słonecznej firmy eSolar. Całość zintegrowana została w systemie kontroli elektrowni GE Mark* VIe.

REKLAMA

Kiedy niedawno ogłaszaliśmy opracowanie przełomowej technologii FlexEfficiency, kładliśmy nacisk na możliwość lepszej integracji zasobów odnawialnych z gazem ziemnym, umożliwiającej produkcję bardziej ekologicznej, niezawodnej i tańszej energii,” wyjaśniał Paul Browning, prezes działu produktów cieplnych GE Energy. „Ten projekt łączy w sobie dwie technologie oparte na źródłach odnawialnych i gazie ziemnym w jednej elektrowni, demonstrując przy tym korzyści płynące z jego przyszłego zastosowania w sieciach energetycznych. Zintegrowana elektrownia energii odnawialnej w cyklu skojarzonym to możliwość znaczącego rozwoju dla koncernu GE Energy. W warunkach oferowanych przez lokalizację MetCap osiągniemy wydajność na poziomie 69 procent, zaś sama technologia pozwala na osiągnięcie wydajności przekraczającej 70 procent w warunkach nakreślonych przez magazyn Gas Turbine World”, podkreślał Browning.

MetCap Energy to wiodąca firma w dziedzinie rozwoju nowych technologii energetycznych. Ten projekt ustanawia nowe światowe standardy skutecznej i wydajnej integracji gazu ziemnego 

i źródeł energii odnawialnej. To również pierwszy przykład sposobu, w jaki nasza inwestycja w firmę eSolar może otworzyć przed GE Energy szersze możliwości rozwoju. Już teraz zauważamy coraz większe zainteresowanie branży tego typu technologią. To kolejny wielki krok w ramach naszej inicjatywy ecomagination, spójny z naszą strategią stworzenia przyszłości, w której energia będzie nie tylko tańsza, ale również bardziej przyjazna środowisku
”, dodał Paul Browning.

Elektrownia będzie mieściła się w tureckiej miejscowości Karaman, a jej wydajność w panujących tam warunkach ocenia się na 530 megawatów – co wystarcza na zaopatrzenie w energię ponad 600 000 gospodarstw domowych. Rozpoczęcie działalności elektrowni planowane jest na rok 2015. Usługi inżynierii, zaopatrzenia i działań konstrukcyjnych (usługi EPC) dla obiektu będzie świadczyła firma Gama Power Systems Engineering and Contracting, Inc.

„W MetCap Energy uważamy, że nasze projekty muszą jednocześnie zaspokajać zwiększające się zapotrzebowanie energetyczne, być przyjazne środowisku i przyczyniać się do rozwoju gospodarczego, przy rozsądnej gospodarce cennymi zasobami wodnymi. Opracowaną przez 

GE technologię FlexEfficiency ocenialiśmy w zestawieniu z alternatywnymi, również zaawansowanymi technicznie rozwiązaniami. Technologia GE okazała się być najbardziej zgodna z naszą wizją przyszłości,” 
stwierdził dr. Celal Metin, prezes firmy MetCap Energy Investments. „Oprócz rekordowej wydajności zużycia paliwa, planowana elektrownia będzie się charakteryzowała zerowym wydalaniem cieczy, niskim poziomem emisji oraz zdolnością do szybkiego reagowania – uruchomienie pracy zajmować będzie tylko 28 minut. Wszystko to możliwe będzie dzięki wykorzystaniu zintegrowanego systemu kontroli, pozwalającego na uruchomienie wszystkich elementów elektrowni IRCC za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo, ten rewolucyjny projekt udało nam się zrealizować na bardzo atrakcyjnych warunkach finansowych. Naszym zdaniem tak właśnie przedstawia się przyszłość branży energetycznej,” podkreślił dr Metin.

REKLAMA

Firma GAMA z radością uczestniczy w tym pierwszym na świecie projekcie zintegrowanej elektrowni energii odnawialnej w cyklu skojarzonym realizowanym wraz z GE. Nasza firma zawsze chętnie angażowała się w nowoczesne, stanowiące wyzwanie projekty, w związku z czym nie możemy już doczekać się, aż ten projekt zostanie zrealizowany. Decyzja firmy MetCap o wykorzystaniu najnowszej, zaawansowanej technologii sprawiła, że projekt obejmuje liczne innowacje: technologię FlexEfficiency, zerowe wydalanie cieczy, proste uruchomienie oraz wiele innych rozwiązań. Uważamy, że projekt ten wyznaczy nowe standardy dla inwestycji energetycznych nowej generacji w miejscach obfitujących w światło słoneczne i wiatr – takich, jak właśnie Bliski Wschód”, mówił Gökhan İnanç, członek Zarządu oraz zastępca dyrektora zarządzającego firmy Gama Power Systems.

Od zeszłego roku, czyli od czasu kiedy po raz pierwszy poruszyliśmy temat technologiiFlexEfficiency 50 w rozmowach z naszymi klientami, zainteresowanie tym unikalnym połączeniem elastyczności i wydajności elektrowni nieustannie rosło”, powiedział Ricardo Cordoba, prezes 

GE Energy w Europie Zachodniej. „W ciągu ostatnich dwóch tygodniu ogłosiliśmy współpracę z naszym pierwszym klientem na terenie Europy, firmą MetCap Energ,. Nasi klienci są przychylnie nastawieni do dokonanego przez nas przełomu technologicznego. Jesteśmy pewni, że ta technologia zmieni oblicze całej branży”.

6 czerwca br. koncern GE ogłosił wspólną inwestycję oraz zawarcie umowy licencyjnej z firmą eSolar, dostawcą technologii skoncentrowanej wieży słonecznej najnowszej generacji. Na mocy tej umowy firma GE skorzysta z licencji na technologię i oprogramowanie eSolar i wykorzysta je w elektrowni IRCC oraz samodzielnych elektrowniach cieplno-słonecznych.

Firma eSolar jest dumna, że może uczestniczyć w tak przełomowym projekcie, integrującym naszą technologię wieży cieplno-słonecznej z technologiami wiatrowymi oraz gazowymi FlexEfficiency opracowanymi przez GE,” stwierdził John Van Scoter, prezes firmy eSolar. Znaczącą korzyścią płynącą z wykorzystywania technologii wieży cieplno-słonecznej w porównaniu z innymi technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, jest możliwość jej integracji 

z elektrowniami cieplnymi, co pozwala na uniknięcie zagrożeń związanych z okresowymi zmianami pogody, wpływającymi na dostępność wiatru i słońca. To całkiem nowe i bardzo ciekawe zastosowanie dla naszej technologii. Jesteśmy przekonani, że współpraca z GE oznacza dla naszej firmy nowe możliwości wzrostu i rozwoju
”, wyjaśnił Van Scoter.

Powstanie elektrowni FlexEfficiency 50 jest wynikiem inwestycji ponad 500 milionów USD poczynionej przez koncern GE na rzecz prac rozwojowo-badawczych mających na celu opracowanie metod dostarczania czystszej i wydajniejszej energii. Firma GE ogłosiła również plany inwestycji w wysokości 170 milionów USD, w wyniku której powstanie pierwszy rodzaju tego typu ośrodek testowy działający przy pełnej prędkości i pełnym obciążeniu w miejscowości Greenville (Karolina Południowa, USA), w którym badane będą najnowsze technologie firmy. Oprócz porozumień zawartych z firmami MetCap Energy i eSolar, koncern GE podpisał również list intencyjny z przedsiębiorstwem Harbin Electric Co. Ltd., na mocy którego technologia FlexEfficiency ma zostać wprowadzona do Chin. Firma Harbin współpracuje z GE już od 2003 roku, sprowadzając dla chińskich inwestycji wysokowydajne turbiny gazowe.

 


[1] Elektrownia działająca w cyklu skojarzonym pozwala na osiągnięcie większej wydajności zużycia paliwa poprzez wykorzystanie energii cieplnej pochodzącej z odpadów. Ciepło odpadów pobierane jest z turbiny gazowej, przekształcane w parę, a następnie dostarczane do turbiny parowej, w ten sposób stanowiąc dodatkowe źródło energii. Elektrownie typu IRCC łączą technologię cyklu skojarzonego oraz zasoby energii odnawialnej (wiatrowej, słonecznej) w celu wytworzenia dodatkowej energii bez jednoczesnego zwiększenia szkodliwych dla środowiska emisji.