Fioletowe certyfikaty w 2014 r.: URE podał wartość opłaty zastępczej

Fioletowe certyfikaty w 2014 r.: URE podał wartość opłaty zastępczej
Francis Flinch, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}Urząd Regulacji Energetyki podał wartość opłaty zastępczej Ozm, która jest referencyjną wartością dla tzw. fioletowych certyfikatów, o których wydanie mogą się ubiegać m.in. właściciele biogazowni. 

Operator biogazowni za wyprodukowanie każdej megawatogodziny energii elektrycznej może otrzymać certyfikat fioletowy wraz z certyfikatem zielonym. W przypadku otrzymania certyfikatu fioletowego nie może skorzystać już jednak z certyfikatu żółtego przysługującego za produkcję energii w jednostkach kogeneracyjnych o mocy do 1 MW.

REKLAMA

Opłata zastępcza Ozm jest związana z produkcją energii w jednostkach kogeneracji opalanej metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego lub gazem uzyskiwanym z przetwarzania biomasy. Certyfikaty wydawane operatorom tego rodzaju instalacji za wyprodukowanie i sprzedaż do sieci określonego wolumenu energii elektrycznej są potocznie nazywane certyfikatami fioletowymi. 

REKLAMA

Jak poinformował URE, jednostkowa opłata zastępcza oznaczona symbolem Ozm na 2014 r. wyniesie: 63,26 zł/MW, tj. 31,42 % średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. Wysokość tej opłaty ustalona została m.in. na podstawie średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, określonej w ustawie Prawo energetyczne, z roku poprzedzającego rok ustalenia jednostkowej opłaty zastępczej. W 2012 i 2013 roku wartość opłaty zastępczej determinującej wartość fioletowych certyfikatów została ustalona przez URE na poziomie 60 zł/MWh. 
gramwzielone.pl