MG ma nowe pomysły na ustabilizowanie rynku zielonych certyfikatów
{więcej}Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. energetyki przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki ma zaprezentować rozwiązania mające na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku zielonych certyfikatów.
„Dziennik Gazeta Prawna” powołuje się na wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza wskazującego na możliwe rozwiązania mające na celu zrównoważenie sytuacji na giełdzie zielonych certyfikatów, które chce implementować Ministerstwo Gospodarki.
Chodzi m.in. o likwidację opłaty zastępczej i zwiększenie kar za niewywiązanie się z określonego obowiązku OZE stanowiącego wymagany procentowy udział zielonej enegii w energii sprzedawanej przez tzw. sprzedawców z urzędu. MG rozważa także wprowadzenie progu 75% wartości opłaty zastępczej dla ceny zielonych certyfikatów, po przekroczeniu którego zielone certyfikaty musiałyby być skupowane z rynku przez sprzedawców. MG zastanawia się ponadto nad wprowadzeniem terminu ważności zielonych certyfikatów, w którym mogłyby być umarzane – aby zapobiec występującemu obecnie zjawisku ich przechowywania.
„DGP” informuje, że rozważany wcześniej pomysł powołania specjlanego funduszu, ktory miałby skupować występującą na rynku nadwyżkę zielonych certyfikatów i który miałby być finansowany przez Narodowy Fundusz Ochorny Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków pochodzących z opłat zastępczych, nie będzie wprowadzony w życie. Pomysł zaangażowania NFOŚiGW okazał się niemożliwy do realizacji, co wynika m.in. z ryzyka wystąpienia pomocy publicznej, którą mogłaby zakwestionować Komisja Europejska.
Jak informuje ponadto „DGP”, powołując się na Jerzego Pietrewicza, że na publikację nowej wersji projektu ustawy o OZE musimy poczekać do przyjęcia przez Sejm małego trójpaku. Przedstawiciele resortu gospodarki zapowiadali ostatnio, że spodziewają się uchwalenia małego trójpaku do połowy tego roku.
gramwzielone.pl