Akcjonariusze spółek energetycznych pozywają Skarb Państwa
{więcej}Ponad 11 tyś. właścicieli akcji skonsolidowanych spółek sektora elektroenergetycznego wystąpi na drogę sądową przeciwko Skarbowi Państwa. Skala szkód poniesionych przez te osoby może przekroczyć 270 mln zł. 17 kwietnia 2013 pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie w imieniu 11 256 osób – właścicieli akcji skonsolidowanych spółek złoży Marcin Juzoń, pomysłodawca projektu „Wspólna Reprezentacja” i prezes firmy Socrates Investment SA.
– Występujemy przeciwko działaniom Skarbu Państwa, które doprowadziły do pokrzywdzenia, można powiedzieć wywłaszczenia, mniejszościowych akcjonariuszy konsolidowanych spółek sektora elektroenergetycznego – tłumaczy Marcin Juzoń. – Skarb Państwa dał ludziom mniej, niż sam otrzymywał, a na tych działaniach straty mogło ponieść nawet 50 tyś. osób. W większości są to starsi ludzie, którzy wiele lat przepracowali w tych spółkach. Zależy nam na tym, żeby tym ludziom udało się odzyskać pieniądze – wyjaśnia.
Proces konsolidacji spółek elektroenergetycznych rozpoczął rząd PiS w 2006 roku. Powstały wtedy takie spółki jak PGE Energia, PGE Górnictwo i Energetyka, Tauron Polska Energia, które trafiły później na giełdę. Akcje sprywatyzowanych wcześniej spółek z sektora, którymi dysponowali pracownicy, okazały się bezwartościowe, bo spółki te przestały istnieć. Skarb Państwa zaproponował wtedy zamianę tych bezwartościowych akcji na nowe. Jednak w czasie wymiany zdecydowanie zaniżył ich wartość. – Wykładnia przepisów konsolidacyjnych, która umożliwiała tę wymianę, a którą zastosował Skarb Państwa, w zgodnej opinii prawników była nie tylko niezgodne z zapisami ustawy konsolidacyjnej, ale też niezgodna z Konstytucją RP. – mówił Marcin Juzoń.
W imieniu mniejszościowych właścicieli akcji pozew w sądzie złożył Marcin Juzoń, pomysłodawca projektu „Wspólna Reprezentacja”, który od 2009 r. próbuje zwracać uwagę organów państwa na nieprawidłowości, do których doszło w czasie konsolidacji. Podobny pozew przeciwko Skarbowi Państwa, w imieniu 1088 właścicieli akacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra, Marcin Juzoń złożył 5 lutego 2013 w szczecińskim sądzie.
W ramach prowadzonej od 2011 r. projektu „Wspólna Reprezentacja” powstały punkty obsługi klienta w Bełchatowie i Bogatyni oraz Call Center w Katowicach. Przedstawiciele regionalni spotykają się z pokrzywdzonymi w Zgorzelcu, Gryfinie, Bełchatowie, Rzeszowie i Warszawie.
Organizowane są w całej Polsce tymczasowe punkty obsługi, m.in. w Pabianicach, Łodzi, Sieradzu, Szczecinie czy Zamościu. Do projektu przyłączyło się 31 związków zawodowych. Wspólna Reprezentacja ponadto wydaje bezpłatną gazetę Szansa. Gazeta w nakładzie ok 55 tys. egzemplarzy kolportowana jest głównie wśród akcjonariuszy spółek sektora elektroenergetycznego.
„Wspólna Reprezentacja” to projekt skierowany do byłych akcjonariuszy spółek energetycznych, którzy w latach 2009-2010 zawarli ze Skarbem Państwa umowę zamiany akcji. Celem projektu jest dochodzenie przed sądem odszkodowania za straty, jakich doznali właściciele akcji spółek energetycznych podczas ich zamiany. Pokrzywdzonym może być każda osoba, która dokonała zamiany niezależnie od tego, czy jest pracownikiem, inwestorem czy nawet spadkobiercą innego akcjonariusza. Szansę na odszkodowanie mają wyłączenie osoby, które w swojej sprawie uzyskają prawomocny wyrok – samodzielnie lub w ramach np. projektu Wspólna Reprezentacja. W opinii prawników spraw może ulec przedawnieniu po 3 latach od momentu, w którym akcjonariusze dowiedzieli się o powstaniu szkody. Dlatego czasu na decyzję o przystąpieniu do projektu pozostało niewiele.
Wspólna Reprezentacja to projekt akcjonariuszy spółek energetycznych, którzy w latach 2009-2010 zawarli ze Skarbem Państwa umowę zamiany akcji. Obecnie do akcji przystąpiło już ponad 11 tys. osób. Przyłączyło się też do niej i poparło ją 31 związków zawodowych. Podczas zamiany akcji akcjonariusze zostali pozbawieni części majątku oddając akcje o większej wartości w zamian za akcje tzw. spółek konsolidujących (PGE Energia, PGE Górnictwo i Energetyka, Tauron Polska Energia) o mniejszej wartości.
Celem projektu jest dochodzenie przed sądem odszkodowania za straty, jakich doznali akcjonariusze spółek energetycznych podczas tej zamiany. Pokrzywdzonym może być każda osoba, która dokonała zamiany akcji niezależnie od tego, czy jest pracownikiem, inwestorem czy nawet spadkobiercą innego akcjonariusza.
Wspólna Reprezentacja i Socrates Investment SA mają już na swoim koncie liczne sprawy sądowe w obronie interesów akcjonariuszy spółek energetycznych. Jedną z takich spraw było to, że dzięki ich działaniom sądy unieważniły w części uchwały WZA, dzięki czemu drobni akcjonariusze mogli odebrać należną im dywidendę mimo zamiany akcji. PGE GIEK (następca prawny Zespołu Elektrowni Dolna Odra, Elektrowni Turów, KWB Turów) wniosło apelacje od wyroków. W dniu 22 czerwca 2012 r. Sąd Najwyższy odrzucił skargi kasacyjne
PGE GiEK w sprawach wypłaty dywidendy za rok 2009 w spółkach: Elektrowni Opole, Elektrowni Turów, KWB Turów. Natomiast 7 lutego 2013 roku Sąd Najwyższy odrzucił skargę PGE GiEK w sprawie dywidendy z Elektrowni Bełchatów. Oznacza to, iż każdy akcjonariusz, który dzięki działaniom Wspólnej Reprezentacji i Socrates Investment SA otrzymał dywidendę nie będzie musiał jej zwrócić.
materiał prasowy