IEO przedstawił propozycje nt. programu dopłat do mikroinstalacji OZE z NFOŚiGW

IEO przedstawił propozycje nt. programu dopłat do mikroinstalacji OZE z NFOŚiGW
Yingli Green press

{więcej}Sukces dotacji  NFOŚiGW na zakup kolektorów słonecznych toruje drogę dotacjom na pozostałe instalacje energetyki odnawialnej. 
 
Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował założenia programu, które po konsultacji z członkami Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej zostały przekazane na ręce Pani Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. IEO proponuje, aby na lata 2013-2016, na bazie niezwykle pozytywnych doświadczeń z realizacji programu dotacji do kolektorów słonecznych, uruchomiony został szerszy program mikrodotacji NFOŚiGW także dla innych OZE, mieszczący się w ramach budowy energetyki prosumenckiej i obywatelskiej, obejmujący technologie „domowe” do produkcji energii elektrycznej i ciepła:

REKLAMA

1) Systemów fotowoltaicznych do 40  kW mocy elektrycznej,
2) Małych elektrowni wiatrowych do 40 kW mocy elektrycznej,
3) Wysokosprawnych pomp ciepła do 70 kW mocy cieplnej,
4) Małych, automatycznych kotłów na czystą biomasę (pelety, brykiety) do 70 kW mocy cieplnej,
5) Kolektorów słonecznych w ramach przedłużania do końca 2016 roku oraz dalszego doskonalenia obecnego, wzorcowego programu NFOŚiGW dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.
 
Propozycja IEO/ZP FEO wpisuje się w szersze ramy polityki państwa. Bazując na założeniach rządowego program rozwoju OZE odzwierciedlonego w Krajowym Planie Działań, IEO ocenia że ok. 1/3 wszystkich inwestycji w energetyce odnawialnej do 2020 roku (ok. 25 mld zł) dotyczyć będzie małych i mikroinstalacji OZE uwzględnionych w niniejszej propozycji.
 
Proponowany wieloletni kompleksowy program mikrodotacji zapewniłby przyrost mocy zainstalowanej w małych instalacjach OZE o 30% (niemalże o 900 MW) i przyrost ilości instalacji prosumenckich o 50%  (o ponad 100 tys. prosumenckich inwestycji w gospodarstwach domowych i rolnych) całkowicie oparty byłby na nowoczesnych technologiach OZE i ICT. Pozwoliłby na redukcję emisji CO2 w całym okresie użytkowania mikroinstalacji OZE wyniosłaby ponad 9,3 mln ton CO2.
 
Uruchomienie programu pozwoliłoby w okresie do 2030 roku stworzyć niemalże 18 tys. miejsc pracy, w tym prawie 2 tys. przy produkcji urządzeń oraz ponad 4 tys. przy ich instalowaniu.
 
Podczas tegorocznego Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej jednym z głównych tematów będzie program dotacji i kredytów na mikroinstalacje OZE ze szczególnym uwzględnieniem systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.
 
Podczas konferencji jako prelegenci pojawią się specjalni goście m.in.: Małgorzata Skucha – Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Maciej Bando – Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki, Robin Welling – Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF), Uwe Hartman – reprezentujący Niemieckie Stowarzyszenie Energii Słonecznej,  prof.  Maciej Nowicki – były Minister Środowiska, promotor energetyki słonecznej, Stefan Kamiński – Prezes KIGEIT  oraz wielu innych znakomitych prelegentów. Forum prowadzane będzie przez Grzegorza Wiśniewskiego – Prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej.
IEO

REKLAMA