Ministerstwo Gospodarki: w ustawie o OZE zostaną utrzymane ułatwienia dla mikro i małych OZE
Jak poinformował Janusz Pilitowski, w projekcie ustawy o OZE zostaną zachowane ulgi i preferencje, z których korzystać mają inwestorzy w ramach nowego systemu wsparcia dla mikro- i małych źródeł odnawialnych. Jak określił szef Departamentu OZE w resorcie gospodarki, w nowej ustawie o OZE dla małych i mikro źródeł OZE zostanie utrzymany system wsparia w postaci taryf gwarantowanych, który sprawdza się w wielu krajach, w których jest „kołem zamachowym” rozwoju mikro i małej generacji OZE.
Zalety mikro- i małych źródeł wymienił też wystąpieniu podczas konferencji „Energia odnawialna szansą dla gmin” Janusz Piechociński.
Energetyka rozproszona to również źródło innowacyjności, naturalny mechanizm stymulujący wzrost gospodarczy i strategia ukierunkowana na zdobywanie przewagi konkurencyjnej.
Do zalet wspierania mikro i małej energetyki należą:
-
stopniowy rozwój, a nie skokowy, jak w przypadku wielkich inwestycji,
- krótki czas budowy,
- mniejsze ryzyko inwestycyjne,
- wysoka sprawność
- łatwość eksploatacji
- poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez zwiększenie pewności
zasilania, zmniejszenie strat sieciowych i obciążenia szczytowego, przy jednoczesnym ograniczeniu nakładów na rozbudowę i modernizację sieci przesyłowych.
Jednocześnie należy podkreślić, iż wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najważniejszych kierunków Polityki energetycznej Polski do 2030 r. Co prawda podstawowe założenie tej strategii wskazuje, że obecnie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest wykorzystanie krajowych zasobów węgla – jednak w kolejnych dziesięcioleciach podstawą bezpieczeństwa energetycznego państwa będą inne krajowe zasoby, w tym odnawialne źródła energii.
Jak już wspomniałem rozwój wykorzystania OZE to szereg korzyści
zarówno dla inwestorów jak i jednostek samorządów terytorialnych. Dla administracji rządowej jest nimi spełnienie priorytetów polityki energetycznej i rolnej. Dla samorządów lokalnych usprawnienie procedur środowiskowych oraz postępowań administracyjnych w zakresie wszelkiego rodzaju pozwoleń i decyzji budowlanych. Te z kolei dynamizując proces inwestycyjny dadzą w efekcie nowe miejsca pracy oraz wzrost przychodów z tytułu podatków lokalnych. Przedsiębiorcy, szczególnie z gałęzi przemysłu spożywczego, skorzystają poprzez zagospodarowanie odpadów generowanych w procesie produkcyjnym. Bardzo ważne są również korzyści dla rolników i przedsiębiorców rolnych, którzy przy odpowiednim finansowym wsparciu, staną się pierwszymi beneficjentami i aktywnymi inwestorami. Zyskiem nas wszystkich będzie ochrona środowiska.
Szanowni Państwo !
Wdrożenie OZE to również – obok wymienionych przed chwilą korzyści – duże wyzwanie inwestycyjne. Dlatego ustawa ta wdroży czytelny i efektywny system wsparcia dla producentów zielonej energii, który stanowiłby zachętę inwestycyjną dla budowy nowych mocy wytwórczych, ze szczególnym uwzględnieniem generacji rozproszonej. Zmodyfikowany system wsparcia zastąpiłby dotychczas obowiązujące regulacje zawarte w przepisach ustawy – Prawo energetyczne z 1997 r.
Piechociński: Przepisy projektu ustawy o OZE, co do zasady mają gwarantować długofalowy system wsparcia obliczony na 15 lat – liczony od daty oddania inwestycji do użytkowania, ze szczególnym uwzględnieniem skali mikro, czyli sektora mikro i małej energetyki.
Ustawa stworzy także możliwość sprzedaży, po gwarantowanej cenie, nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej na własne potrzeby przez prosumentów. Obecnie, prosument wytwarzający energię elektryczną, aby sprzedać nadwyżkę energii elektrycznej musi prowadzić działalność gospodarczą oraz uzyskać koncesję, a wiec ponosić dodatkowe koszty związane m.in. z uzyskaniem warunków przyłączenia instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej.
Pragnę wyraźnie podkreślić, że resort gospodarki nie preferuje żadnej technologii OZE. Wdrażanie zielonych źródeł energii będzie odbywać się zgodnie ze scenariuszem zawartym w Krajowym planie działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych(KPD).