Biogazownia kontenerowa – jedna z pierwszych w Polsce
{więcej}W znajdującym się w woj. śląskim Koszęcinie powstała jedna z pierwszych w naszym kraju biogazowni kontenerowych. Inwestor czeka jednak z uruchomieniem produkcji prądu.
Powodem opóźnienia w rozpoczęciu pracy biogazowni jest oczekiwanie inwestora na przyjęcie znajdujących się w projekcie ustawy o OZE preferencyjnych zasad wsparcia dla tego rodzaju instalacji.
– Przy obecnych cenach tzw. zielonych certyfikatów uruchomienie mikrobiogazowni takiej jak nasza jest nieopłacalne. Czekamy na wejście w życie nowych regulacji zawartych w ustawie o OZE, zgodnie z którymi dla mikrobiogazowni do 40 kW zastosowany będzie system taryf stałych – Polska Agencja Prasowa cytuje Radosława Ulfika z firmy EkoInnowacje, które zbudowała biogazownię na zlecenie prywatnego inwestora.
Instalacja składa się z trzech kontenerów, w których przeprowadzana jest fermentacja substratu, a także z dodatkowego kontenera, w którym umieszczono zbiornik na biogaz oraz układ kogeneracyjny. Biogazownia kontenerowa ma zużywać rocznie około tysiąca ton biomasy typu agro i pracować około 8 tys. godzin w roku produkując ok. 20 kW energii elektrycznej na godzinę. Moc cieplna biogazowni jest dwa razy wyższa. Okres eksploatacji biogazowni szacuje się na 15 lat.
Budowa biogazowni kontenerowej trwała 7 miesięcy, a całkowity koszt inwestycji – wraz z kosztem terenu i przyłączenia do sieci energetycznej – wyniósł 1,5 mln zł.
gramwzielone.pl