Francuski rząd zmienia politykę w zakresie fotowoltaiki

Francuski rząd zmienia politykę w zakresie fotowoltaiki
Prezydent Francji Francois Hollande, foto: jmayrault flickr cc-by-2.0

{więcej}Podczas ostatnich wyborów prezydenckich we Francji, obecny prezydent tego kraju Francois Hollande obiecywał szybszy rozwój rodzimego sektora fotowoltaicznego. Realizacja tych – przyjętych z dużymi nadziejami przez francuski sektor PV – zapowiedzi będzie możliwa dzięki najnowszemu planowi rządu w Paryżu. 

Wcześniej francuskie władze zakładały, że przyrost potencjału fotowoltaicznego we Francji w 2013 roku wyniesie 0,5 GW. Francuski rząd właśnie zmienił jednak zdanie i chce teraz, aby w tym roku we Francji przybyło 1 GW instalacji fotowoltaicznych. Nowa strategia w zakresie PV ma kosztować francuskich podatników od 90 do 170 mln euro rocznie, za to tylko w tym roku ma zaoowocować inwestycjami w wysokości 2 mld euro. 

400 MW z zaplanowanych do budowy na ten rok we Francji systemów fotowoltaicznych ma powstać na gruncie, a ich moc ma wynosić przynajmniej 250 kW. Francja powróci tym samym do budowy naziemnych farm fotowoltaicznych, w przypadku których w ostatnich latach francuski rząd wprowadzał kolejne limity w możliwości przyłączeń do sieci. 

REKLAMA

Zgodnie z nowymi regulacjami, budowa naziemnych farm fotowoltaicznych we Francji możliwa będzie jedynie na teranch uznanych za zdegradowane – m.in. na byłych wysypiskach śmieci czy działkach nienadających się do wykorzystania w rolnictwie. 

Nowe regulacje mają jednak sprzyjać przede wszystkim rozwojowi małych instalacji fotowoltaicznych. Francuski rząd właśnie w sektorze domowych systemów PV widzi szansę na stworzenie możliwie największej liczby pracy w branży solarnej we Francji. Dlatego w tym roku na dachach francuskich gospodarstw domowych ma przybyć około 200 MW małych instalacji fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Ogłaszając nowe plany dla PV, przedstawiciele rządu w Paryżu potwierdzili jednocześnie, że w ramach francuskiego systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs) utrzymana zostanie – niekorzystna głównie dla importerów chińskich paneli PV – zasada premiująca inwestorów montujących mniejsze systemy fotowoltaiczne „made in EU”, którzy do dopłat za produkowaną w nich energię będą mogli otrzymywać dodatkowy, 10-procentowy bonus. 

Co więcej, o wyborze do realizacji średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych (o mocy od 100 kW do 250 kW) ma decydować tzw. carbon footprint, czyli ilość CO2 wyemitowanego do atmosfery przy produkcji komponentów systemów PV. Ta zasada może być również niekorzystna dla producentów z Azji. 

W ostatnich latach rynek PV we Francji rozwijał się w stosunkowo wolnym tempie, a przedstawiciele francuskiej branży fotowoltaicznej obwiniali za ten stan rzeczy działania państwowego i bazującego na atomie koncernu energetycznego EDF. 

Rozwój francuskiego rynku fotowoltaicznego można uznać za bardzo powolny zwłaszcza porównując go do rynków PV w Niemczech czy we Włoszech, gdzie w ostatnich latach przybywało po kilka GW nowych elektrowni fotowoltaicznych rocznie. Dlatego nawet podwojony cel w zakresie nowego potencjału PV we Francji na 2013 rok na poziomie 1 GW można uznać za umiarkowany. 

Być może szybszy, systematyczny rozwój francuskiego rynku PV będzie możliwy dzięki realizacji długookresowej strategii rozwoju sektora fotowoltaicznego we Francji do roku 2025, którą przygotowuje obecnie rząd Francois Hollande. 
gramwzielone.pl