A. Czerwiński o szansach rozwoju morskich elektrowni wiatrowych

A. Czerwiński o szansach rozwoju morskich elektrowni wiatrowych
Andrzej Czerwiński, foto: newseria.pl

{więcej}Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki skomentował perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Andrzej Czerwiński zapewnia, że energetyka wiatrowa typu offshore będzie rozwijać się w naszym kraju najwcześniej od roku 2018, a w latach 2020-2030 stanie się ważną częścią polskiego systemu elektroenergetycznego przynosząc wiele korzyści w postaci m.in. nowych miejsc pracy przy produkcji, montażu i serwisowaniu morskich elektrowni wiatrowych, a także w zakresie bilansowania systemu energetycznego – m.in. poprzez współpracę z rozwijającą się w Polsce generacją gazową. 

REKLAMA

Andrzej Czerwiński wskazuje także na większą stabilność pracy morskich elektorwni wiatrowych w porównaniu do ich lądowych odpowiedników, dodając, że efektywność pracy morskich elektrowni wiatrowych jest ponad dwukrotnie większa niż elektrowni wiatrowych pracujących na lądzie. 

REKLAMA

– (…) polski system nie ma wystarczającej ilości elektrowni na północy kraju, co w powiązaniu z rosnącym zapotrzebowaniem na energię prowadzi do przesyłania tam mocy z dużymi stratami przesyłowymi. Dlatego wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej ograniczy straty przesyłowe i tym samym zmniejszy koszty systemu energetycznego. Dla gmin nadmorskich otworzy się też możliwość lokowania zakładów przemysłowych o dużym zapotrzebowaniu na energię – Polska Agencja Prasowa cytuje Andrzeja Czerwińskiego. 

Według przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, do 2025 roku, możliwości systemu przesyłowego pozwolą na przyłączenie ok. 2 GW pracujących na Bałtyku elektrowni wiatrowych, a potencjał morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju może osiągnąć docelowo około 7 GW. 
gramwzielone.pl