Rozporządzenie MG: od 1 stycznia 2013 r. większy obowiązek zakupu zielonych certyfikatów

Rozporządzenie MG: od 1 stycznia 2013 r. większy obowiązek zakupu zielonych certyfikatów
foto: RWE press

{więcej}Jutro wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki zwiększające obowiązkowy udział zielonej energii w portfolio energetycznym dystrybutorów energii. 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012  r. „w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia  świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych  w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii”, które wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., zastąpii wcześniejsze rozporządzenie o tym samym tytule z 14 sierpnia 2008 roku. 

Obowiązek zakupu energii odnawialnej przez dystrybutorów energetycznych jest podstawą funkcjonującego w Polsce systemu wsparcia dla producentów zielonej energii. Obowiązek ten mierzony jest procentowym udziałem energii pochodzącej z OZE w całkowitym wolumenie energii sprzedawanej przez danego dystrybutora. Regulacje obowiązujące do końca 2012 roku stanowiły, że do roku 2020 obowiązkowy udział OZE w energetycznym portfolio operatorów miał wzrosnąć do 14,4%, jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki z 18 października 2012 roku, które obowiązuje od 1 stycznia 2013 r., procentowy udział OZE w energetycznym „miksie” dystrybutorów energetycznych ma kształtować się w kolejnych latach w następujący sposób: 

REKLAMA

opracowanie: Gramwzielone.pl

REKLAMA

Zwiększenie minimalnego obowiązku OZE z pewnością poprawi sytuację producentów zielonej energii zwiększając na nią popyt, a co za tym idzie – zwiększając popyt na świadectwa pochodzenia energii produkowanej z OZE (tzw. zielone certyfikaty), które są potwierdzeniem zakupu zielonej energii, a jednocześnie stanowią dodatkowe źródło dochodu dla jej producentów. 

Jak pokazują aktualne ceny zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii, obecny, obowiązkowy udział energii z OZE jest zbyt niski w stosunku do ilości dostępnych na rynku zielonych certyfikatów. W ciągu 2012 roku ceny zielonych certyfikatów na TGE systematycznie spadały, a obecnie znajdują się znacznie poniżej opłaty zastępczej, wokół której wartości (286,74 zł/MWh) z założenia powinna oscylować ich cena. Nadpodaż zielonych certyfikatów to w dużej mierze efekt szybkiego wzrostu generacji zielonej energii – produkowanej przez polskie koncerny energetyczne przede wszystkim w technologii współspalania. 

 

opracowanie: Gramwzielone.pl na podstawie danych TGE. 

Zwiększenie minimalnego udziału OZE w „miksie” energetycznym dystrybutorów energii w kolejnych latach powinno przyczyniać się do powrotu równowagi na rynku zielonych certyfikatów (od strony popytu), a dodatkowym czynnikiem, dzięki któremu w najbliższych latach rynkowa cena zielonych certyfikatów może zbliżyć się ponownie do wartości opłaty zastępczej – od strony podażowej powinno być wprowadzenie w życie ustawy o OZE znacząco ograniczającej ilość zielonych certyfikatów przyznawanych producentom zielonej energii w dominującej obecnie na polskim rynku OZE technologii współspalania. 
gramwzielone.pl