Minister Nowak o procedurze budowy morskich elektrowni wiatrowych i ustawie o OZE

{więcej}Szef resortu infrastruktury ocenił formalną sytuację w zakresie procesu budowy morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM), na którego czele stoi Nowak, jest odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń lokalizacyjnych na wznoszenie sztucznych wysp na Bałtyku w celu budowy morskich elektrowni wiatrowych.
Jak poinformował Sławomir Nowak podczas VII Forum Energetycznego, które odbyło się w Sopocie, do tej pory MTBiGM na 62 złożone wnioski wydało 14 pozwoleń lokalizacyjnych, jednak do tej pory tylko w 5 przypadkach inwestorzy uregulowali wynikające z nich opłaty, wpłacając w sumie 90 mln zł. Koszt wydania pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp to promil wartości inwestycji, z czego na początku procedury ubiegania się o pozwolenia na budowę offshore trzeba wpłacić 10% opłaty.
Minister Nowak poinformował także, że jego resort opracował miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym wskazane zostały potencjalne lokalizacje morskich farm wiatrowych.
Jak jednak podkeślił Nowak, wydanie decyzji lokalizacyjnej przez MTBiGM to jedynie początek drogi mającej na celu zdobycie niezbędnych pozwoleń do inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe. Konieczne jest także uzyskanie decyzji środowiskowej, co w jego ocenie może zająć około 3 lat, a także uzyskanie warunków przyłącznia od PSE Operator.
Rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce powinno sprzyjać przyjęcie ustawy o OZE, dzięki której operatorzy morskich elektrowni wiatrowych mogą liczyć na wyższe poziomy dopłat do sprzedawanej energii – od dopłat, na które mogliby liczyć w obecnym systemie wsparcia dla OZE. Minister Nowak ocenił podczas sopockiego Forum, że ustawa o OZE zostanie przyjęta w pierszej połowie 2013 roku.
gramwzielone.pl