Chiny odpowiadają na antydumpingowe dochodzenie Unii w sprawie paneli PV
{więcej}Chińskie Ministerstwo Handlu wszczęło postępowanie mogące prowadzić do nałożenia ceł na import polikrzemu z Unii Europejskiej.
Decyzja Chińczyków to efekt postępowania Komisji Europejskiej w sprawie nałożenia ceł antydumpingowych na import do Unii Europejskiej chińskich paneli fotowoltaicznych. Skargę w tej sprawie zgłosiła do Brukseli kilka tygodni temu grupa europejskich producentów paneli PV, na których czele stoi niemiecki SolarWorld. Amerykański oddział SolarWorld doprowadził wcześniej do nałożenia przez amerykański rząd ceł na chińskie panele fotowoltaiczne importowane do USA.
Grupa europejskich producentów paneli PV argumentuje, że chińscy producenci paneli PV korzytają z niezgodnej z zasadami rynkowymi pomocy chińskich władz, dzięki czemu mogą oferować w Europie panele PV w cenach poniżej kosztów produkcji. W efekcie producenci europejscy nie są w stanie konkurować z importem z Chin, co potwierdza fala upadków i przejęć producentów paneli solarnych z Niemiec, z którą mamy do czynienia mniej więcej od dwóch lat.
Na wniosek europejskich producentów zrzeszonych w grupie EU ProSun, Komisja Europejska musi sprawdzić czy Chińczycy rzeczywiście stosuja dumping cenowy i jeśli informacje ProSun potwierdzą się, na chińskie panele PV importowane do Europy zostaną nałożone cła.
Na dochodzenie Komisji Europejskiej w sprawie chińskich paneli odpowiedziały władze w Pekinie. Chiński rząd wszczął dochodzenie w zakresie nałożenia ceł na import europejskiego polikrzemu – podstawowego surowca, z którego produkowane są panele fotowoltaiczne.
Ruch Chińczyków nie jest zaskoczeniem. Chińskie władze prowadzą już bowiem dochodzenie w sprawie nałożenia ceł na import polikrzemu ze Stanów Zjednoczonych, które zostało zapoczątkowane po wprowadzeniu ceł na chińskie panele przez władze USA.
Import europejskiego polikrzemu – przede wszystkim z Niemiec – do Chin w ubiegłym roku był warty 870 mln dolarów. Obecnie ceny polikrzemu na światowych rynkach są rekordowo niskie i utrzymują się na poziomie około 22-24 dolarów za kilogram. Tymczasem jeszcze w 2008 roku krzem kosztował nawet 300 dolarów/kg.
Chińczycy argumentują, że powodem niskich cen chińskich paneli fotowoltaicznych są właśnie rekordowo niskie ceny polikrzemu – a nie dumping stosowany względem rodzimych producentów.
Czytaj więcej o sytuacji na rynku polikrzemu na Gramwzielone.pl w artykule: Ceny krzemu polikrystalicznego w 2012 roku.
gramwzielone.pl