Oprogramowanie dla instalatorów paneli fotowoltaicznych. Do czego może się przydać?

Oprogramowanie dla instalatorów paneli fotowoltaicznych. Do czego może się przydać?
foto: PHOTON 4/2011

{więcej}Firmy z branży fotowoltaicznej mogą wykorzystać spejalistyczne programy do projektowania systemów fotowoltaicznych, generowania prognoz uzysku energii i analiz finansowych. 

Na rynku programów komputerowych przeznaczonych dla specjalistów z branży fotowoltaicznej jest dostępnych klikanaście programów – większość z nich jest dostępna w języku angielskim lub niemieckim. 

Programy dedykowane firmom zajmującym się budową systemów fotowoltaicznych to w większości kompleksowe narzędzia, dzięki którym można tworzyć analizy dopasowane do potrzeb konretnego klienta i uwzględniające specyficzne warunki i elementy systemu PV, które może mu zaoferować dana firma instalacyjna.

REKLAMA

Wybrane programy dla instalatorów umożliwiają także stworzenie kompleksowych analiz finansowych inwestycji w system solarny, które uwzględnią panujące na danym terenie warunki nasłonecznienia, średnie temperatury, współczynniki albedo, straty energii w systemie, degradację mocy w kolejnych latach, promieniowanie bezpośrednie i inne czynniki wpływające na uzysk energii, co pozwoli na pokazanie spodziewanych wyników pracy danego systemu fotowoltaicznego i przychodów, na jakie może liczyć inwestor przy sprzedaży całości produkowanej energii do sieci lub przy częściowej konsumpcji na własny użytek. 

Dodatkowo, dzięki uwzględnieniu pozycji kosztowych, cen energii i ich szacowanego wzrostu w kolejnych latach, warunków kredytu czy otrzymanej dotacji, oprogramowanie dla instalatorów PV może pokazać zyski i stopy zwrotu dla konkretnych, planowanych inwestycji. 

REKLAMA

Ranking programów do tworzenia projektów i prognoz dla systemów fotowoltaicznych przygotowali w ubieglym roku eksperci z branżowego magazynu PHOTON (numer 4/2011). W rankingu znajdziemy zestawienie dostepnego na rynku oprogramowania PV oraz ich ocenę.  

Eksperci PHOTON’a wzięli pod lupę 19 dostępnych na rynku programów do tworzenia prognoz PV i porównali wygenerowane w nich prognozy z rzeczywistymi uzyskami energii w trzech testowych instalacjach fotowoltaicznych zlokalizowanych w różnych regionach Niemiec i posiadających różne konfiguracje mocy, azymutu czy kąta nachylenia paneli. 

Wyniki testu dla poszczególnych programów różniły się zaledwie o kilka punktów procentowych – prognozy najbliższe rzeczywistych uzysków energii wygenerowano w programie SOLinvest pro plus – średnia odchyłu prognoz od rzeczywistych uzysków energii wyniosła zaledwie 1,9%. Prognozy wygenerowane w pozostałych programach także nie odbiegały znacząco od ilości energii wyprodukowanej w badanych instalacjach fotowoltaicznych, co pokazuje relatywnie dużą dokładność tworzonych prognoz. Wyniki testu znajdziemy na poniższej grafice: 


źródło: PHOTON 4/2011

W teście wykonanym przez PHOTON znajdziemy także ogólny ranking oceniający poszczególne funkcjonalności dostępne w badanych programach. W pierwszej rubryce znajdziemy ocenę dokładności prognoz, w drugiej – ocenę obszerności danych – w tym zawartych w oprogramowaniu baz paneli fotowoltaicznych i inwerterów, które można wykorzystać do tworzenia projektów i prognoz, w trzeciej – ocenę dodatkowych funkcjonalności, a w czwartej – ocenę obsługi programu. 


źródło: PHOTON 4/2011
gramwzielone.pl