Współczynniki korekcyjne dla OZE w nowym projekcie ustawy o OZE
{więcej}W najnowszym projekcie ustawy o OZE resort gospodarki nieznacznie zmienił podział grup instalacji OZE w zakresie współczynników korekcyjnych, w kliku miejscach wprowadzając nowe wartości współczynników.
Współczynniki korekcyjne po wprowadzeniu w życie nowej ustawy o OZE mają mnożyć jednostkową wartość zielonego certyfikatu przyznawanego za produkcję energii odawialnej w instalacjach większych niż mikro- i małe instalacje. Wartość współczynnika z danego roku dla instalacji OZE oddawanej do użytku w tym roku ma być stała i będzie obowiązywać przez 15 lat, ale nie dłużej niż do końca 2035 roku.
W porównaniu do poprzedniej wersji systemu wsparcia zaprezentowanego pod koniec lipca br. zmianie uległy przede wszystkim zasady przyznawania wsparcia dla fotowoltaiki, nie zmieniły się natomiast zasady dla energetyki wiatrowej czy współspalania. Uwagę zwracają współczynniki korekcyjne prznane energetyce wodnej – ich wartość rośnie bowiem wraz ze wzrostem zaintalowanej mocy.
Nowe wartości współczynników korekcyjnych, które mają obowiązywać dla intalacji oddwanych do użytku w latach 2013-2014 (współczynnik korekcyjny w nawiasie) wyglądają następująco:
– biogazownie wykorzystujące biogaz ze składowisk odpadów o mocy zainstalowanej powyżej 200 kW (1,10)
– instalacje wykorzystujące biopłyny (1,15)
– instalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej powyżej 100kW do 1MW montowane wyłącznie na budynkach (2,85)
– elektrownie wodne o mocy zainstalowanej powyżej 75 kW do 1MW (1,60)
– instalacja wykorzystujące energię geotermalną (1,20)
Więcej informacji o nowym systemie zielonych certyfikatów dzisiaj na portalu Gramwzielone.pl w artykule: Jest nowy projekt ustawy o OZE! Jakie znajdziemy w nim nowości?
Jutro na portalu Gramwzielone.pl informacje na temat wsparcia dla mikro- i małych instalacji OZE objętych systemem taryf gwarantowanych tzw. feed-in tariffs.
gramwzielone.pl