Już za kilka miesięcy pod Zieloną Górą może stanąć duża farma fotowoltaiczna

Już za kilka miesięcy pod Zieloną Górą może stanąć duża farma fotowoltaiczna
foto: Schott Solar press

{więcej}Polski inwestor chce wybudować farmę fotowoltaiczną w podzielonogórskim Nowym Kisielinie. W realizację projektu ma być zaangażowany Uniwersytet w Zielonej Górze. 

Polski inwestor złożył propozycję współpracy w budowie i ekspoaltacji farmy fotowoltaicznej zielonogórskiemu uniwersytetowi, który do tego celu miałby udostępnić swoje tereny położone w Nowym Kisielinie. Działki o łącznej powierzchni 18 ha są cześcią Lubuskiego Parku Technologicznego, dzięki czemu inwestor mógłby liczyć na ulgi podatkowe. 

Jak mówi zielonogórskiej „Gazecie Wyborczej” prof. Tadeusz Kyczyński, rektor UZ – uniwersytecki senat wydał już zgodę na sprzedaż terenów pod inwetycję, a inwestycja mogłaby powstać już w pierwszej połowie przyszłego roku. Jej moc planuje się na ok. 6 MW, co oznacza, że byłaby warta około 7,5 – 8 mln euro. 

REKLAMA
REKLAMA

Władze Uniwersytetu w Zielonej Górze nie podają na razie danych na temat inwestora, z którym będą współpracować przy budowie farmy fotowoltaicznej. Wiadomo jedynie, że jest on także zainteresowany budową centrum badań nad panelami solarnymi. 

Spółka zawiązana przez inwestora oraz uczelnię zajęłaby się nie tylko sprzedażą energii elektrycznej, ale także badaniami nad ogniwami fotowoltaicznymi. Niewiadomo jednak także, jak obie strony podzielą między siebie udziały. 

Zielonogórska uczelnia – w obliczu braku kadry wyspecjalizowanej w technologii solarnej – ekspertów do planowanego projektu szuka na innych polskich uczelniach. Wspólne badania miałyby objąć m.in. technologie chłodzenia ogniw PV. Celem badań miałoby być opracowanie systemu, który oprócz chłodzenia ogniw pozwalałby na odzyskanie energii cieplnej. 

Jak informują władze zielonogórskiego uniwersytetu, z propozycją odkupienia terenów pod farmę fotowoltaiczną zgłosił się do nich również drugi inwestor z Niemiec. Nawet w przypadku realiacji projektu z inwestorem polskim, dla niemieckiego nie powinno zabraknąć ziemi, którą UZ dysponuje w Nowym Kisielinie. Władze uczelni na budowę farm solarnych są gotowe przeznaczyć w sumie ok. 25 hektarów z 90 ha, które posiadają w Nowym Kisielinie. 
gramwzielone.pl