Uniwersytet Opolski zamontował mini elektrownie wiatrowe
Dzięki zamontowaniu małych elektrowni wiatrowych {więcej}na dachu Uniwersytetu Opolskiego, budynek uczelni będzie oświetlany energią, którą sam wyprodukuje, a studenci poznają specyfikę pracy turbin wiatrowych.
Na dachu jednego z budynków opolskiej uczelni zamontowano dwie turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu – takie rozwiązanie umożliwi produkcję prądu niezależnie od kierunku wiatru. Inwestycja została zrealizowana dzięki pozyskaniu unijnej dotacji, a koszt projektu szacuje się na ponad 600 tys. zł.
– Projekt ten ma dla uczelni potrójne znaczenie. Studenci z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki będą mogli w ramach laboratoriów uczyć się tego, jak takimi turbinami się steruje albo jak oblicza się ich moc. Mam już nawet jednego doktoranta, który zbada sprawę tzw. infradźwięków, czyli dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości. Chcemy zbadać ich wpływ na zdrowie człowieka oraz jego otoczenie. To sprawa szczególnie ważna, bo negatywny wpływ infradźwięków na środowisko jest głównym argumentem wyciąganym przez przeciwników turbin wiatrowych – „Nowa Trybuna Opolska” cytuje prof. Tomasza Boczara z Uniwersytetu Opolskiego.
Czytaj o syndromie turbiny wiatrowej dzisiaj na Gramwzielone.pl w artykule: Syndrom turbiny wiatrowej