Duńczycy dołożą 2,4 GW na morzu

Duńczycy dołożą 2,4 GW na morzu
Morska farma wiatrowa Race Bank. Fot. Orsted

Duński rząd potwierdził, że w tym roku zostanie przeprowadzona pierwsza z aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, których realizację zaplanowano w nowej, przyjętej w ubiegłym roku krajowej strategii energetycznej. Postawiona w wyniku tej aukcji farma wiatrowa będzie największą tego rodzaju inwestycją w dotychczasowej historii duńskiego rynku offshore.

Uzgodniona w 2018 roku przez duński rząd i parlament strategia energetyczna zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie konsumowanej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030

W ramach nowej strategii przewiduje się m.in. zwiększenie duńskiego potencjału offshore o 2,4 GW dzięki planowanym trzem aukcjom, w których inwestorzy otrzymają gwarancje określonego przychodu za sprzedaż energii.

REKLAMA

Duńczycy właśnie ogłosili pierwszą z tych aukcji, która ma się odbyć w czerwcu br. Wiadomo, że wiatraki składające się na projekt „Thor” o łącznej mocy 800 MW mają stanąć w duńskiej części Morza Północnego.

Wcześniej przyjęto, że pierwsza aukcja powinna skutkować budową morskich wiatraków w latach 2024-27. Kolejne dwie aukcje mają się odbyć odpowiednio w 2021 i 2023 r.

Oszacowano przy tym, że roczny uzysk energii tylko z pierwszego etapu na 800 MW ma odpowiadać łącznej konsumpcji energii elektrycznej około 800 tys. gospodarstw domowych lub 7 największych duńskich miast. 

Obecnie największa morska farma wiatrowa u wybrzeży Danii liczy 400 MW. Projekt Anholt został zrealizowany przez duński koncern Orsted (wcześniej Dong Energy) jeszcze w roku 2013 i składa się z turbin o ponad połowę mniejszej mocy (turbiny Siemensa o mocy 3,6 MW) niż moc wiatraków obecnie dostępnych na rynku offshore.

REKLAMA

W tym roku pracę w duńskiej części Morza Północnego powinna rozpocząć jeszcze większa farma wiatrowa. Chodzi o projekt Horns REV 3 o docelowej o mocy 406,7 MW, realizowany przez Orsted, na który złoży się 49 wiatraków MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW.

Jeszcze większą farmę wiatrową, tym razem w duńskiej części Bałtyku, postawi Vattenfall. Moc farmy wiatrowej Kriegers Flak wyniesie 610 MW, a szwedzki koncern w najbliższych latach uruchomi też u wybrzeży Danii dwie mniejsze farmy wiatrowe Vesterhav Syd  i Vesterhav Nord o łącznej mocy 350 MW.   

Farma wiatrowa Kiegers Flak ma produkować od 2021 r. energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

W 2017 r. działające w Danii farmy wiatrowe wyprodukowały ok. 14,7 TWh energii elektrycznej, co stanowi dotychczasowy rekord rocznej generacji z wiatru w tym kraju. Dzięki temu energetyka wiatrowa zwiększyła udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Danii za rok 2017 aż do 43,6 proc., bijąc poprzedni rekord odnotowany w roku 2015, kiedy duńskie wiatraki osiągnęły 42-procentowy udział w krajowym miksie generacji.

Duńska strategia energetyczna zakłada, że udział wiatru w całkowitej konsumpcji energii w Danii, w tym także zużywanej w ciepłownictwie i transporcie, wynoszący obecnie około 8 proc., wzrośnie do roku 2030 do 18 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.