Wiatraki EDPR pracowały na 30 proc.
Czołowy deweloper odnawialnych źródeł energii EDP Renewables (EDPR) podał kluczowe dane operacyjne za ubiegły rok. Na zakończenie roku jego portfel operacyjny wyniósł 11,7 GW w jedenastu krajach, z czego 5,4 GW znajdowało się w Europie, 5,8 GW w Ameryce Północnej, a 0,5 GW w Brazylii.
Portfolio EDPR w Polsce obecnie wynosi 418 MW. Inwestor eksploatuje w naszym kraju siedem lądowych farm wiatrowych, które są zlokalizowane w pięciu regionach. Należą do nich wielkopolskie projekty Margonin oraz Pawłowo, położone w warmińsko-mazurskim Korsze, Iłża na Mazowszu, Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim oraz leżące na Lubelszczyźnie Tomaszów i Tyszowce.
Co więcej, w listopadzie ub.r. wywodzący się z Portugalii koncern zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla nowego projektu o mocy 38 MW dzięki wygranej w aukcji dla farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r. na terenie gminy Korsze, w północno-wschodniej części Polski.
Według stanu na dzień 18 grudnia EDPR posiadał na całym świecie w budowie elektrownie wiatrowe o łącznie mocy 674 MW, z czego 344 MW odnosiło się do tych znajdujących się na lądzie, a 330 MW na morzu.
W 2018 roku EDPR wyprodukował 28,4 TWh czystej energii, czyli o 3 proc. więcej w porównaniu do roku 2017. Wzrost produkcji w ujęciu rocznym miał wynikać ze zwiększenia mocy produkcyjnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 0,7 GW.
W 2018 r. farmy wiatrowe EDPR w Europie, Ameryce Północnej i Brazylii wygenerowały odpowiednio 40 proc., 55 proc. i 4 proc. całkowitej produkcji energii.
W ubiegłym roku EDPR osiągnął współczynnik obciążenia turbin na poziomie 30 proc. w porównaniu do 31 proc. w 2017 r., odzwierciedlając 94 proc. P50 (długoterminowa średnia dla 12 miesięcy).
W Europie EDPR osiągnął w ubiegłym roku średni współczynnik obciążenia elektrowni wiatrowych na poziomie 26 proc. (-1 pkt proc.), na co wpływ miały niższe zasoby wiatru w Hiszpanii i pozostałej części Europy.
W Hiszpanii farmy wiatrowe EDPR pracowały z obciążeniem 26 proc. (-1 pkt proc.), ale powyżej średniej dla tego rynku (+2 pkt proc.), a w Portugalii osiągnęły 27 proc. (bez zmian w stosunku do 2017 r.).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.