SMA szykuje duże zwolnienia

Czołowy producent falowników fotowoltaicznych zwolni ponad 400 pracowników i zamknie swoje biura w Chinach, czyli na największym rynku PV na świecie. Te działania mają być podstawą nowego planu restrukturyzacyjnego, który będzie wdrażany w niemieckiej grupie od początku przyszłego roku.
Najważniejsze założenia planu restrukturyzacji SMA to zwolnienie w sumie około 425 pracowników do roku 2020, w tym około 100 w Niemczech, oraz sprzedaż chińskich spółek SMA dotychczasowej kadrze zarządzającej. Na razie SMA zatrudnia na całym świecie na pełnych etatach jeszcze około 3,3 tys. osób.
– Nowe środki mają na celu zredukowanie stałych kosztów i optymalizację poprzez skupienie się na podstawowych kompetencjach, outsourcingu zadań oraz reorganizację struktury – komentuje dr Jürgen Reinert, nowy CEO niemieckiej grupy, który w październiku zastąpił zajmującego to stanowisko przez wiele lat Pierre-Pascala Urbona.
SMA ma się przy tym skupić na rozwijaniu nowych produktów w obszarach zarządzania energią, magazynowania, repoweringu oraz cyfryzacji.
W ubiegłym miesiącu niemiecka firma po raz kolejny obniżyła prognozy finansowe, zakładając osiągnięcie w tym roku przychodów rzędu 760-780 mln euro w stosunku do wcześniejszych szacunków na poziomie 800-850 mln euro (w pierwszej połowie br. zakładano jeszcze wypracowanie przychodów rzędu 900-1000 mln euro). Przyjęto ponadto, że tegoroczna EBITDA będzie ujemna i sięgnie kilkudziesięciu mln euro.
W pierwszych trzech miesiącach tego roku SMA sprzedał falowniki fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,2 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie 5,9 GW odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Mimo tego wzrostu przychody SMA za pierwsze dziewięć miesięcy br. były niższe od zanotowanych przed rokiem – wyniosły 575,1 mln euro w porównaniu do 592,5 mln euro przed rokiem.
EBITDA niemieckiego producenta za pierwsze trzy kwartały wyniosła 50,5 mln euro przy średniej marży 23,1 proc., podczas gdy w analogicznym okresie 2017 r. jego EBITDA sięgnęła 55,3 mln euro przy niższej, średniej marży 21,1 proc.
Jeszcze większy spadek SMA odnotowało w ujęciu zysku netto, który za pierwsze trzy kwartały br. wyniósł 8,5 mln euro w stosunku do 25 mln euro wypracowanych przed rokiem.
Niższe przychody i zysk niemiecka firma tłumaczyła rosnącą presją cenową, która ma wynikać z nadpodaży powstającej na skutek ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne na rynku chińskim, a także z przesunięcia realizacji największych projektów na kolejny rok z powodu oczekiwań inwestorów co do dalszego spadku cen komponentów elektrowni PV.
W 2017 roku SMA sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi 8,5 GW, czyli o 0,3 GW więcej niż w roku 2016. Mimo to niemiecka firma zmniejszyła w ubiegłym roku przychody – z 946,7 mln euro w roku 2016 do 891 mln euro. W ślad za spadkiem przychodów zmalała EBITDA, sięgając w ub.r. 97,3 mln euro wobec 141,5 mln euro w roku 2016.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.