Tak rozwija się rynek magazynów energii w USA
O ile do tej pory o dynamice rozwoju rynku stacjonarnych magazynów energii w Stanach Zjednoczonych decydował głównie segment przemysłowych urządzeń montowanych „przed licznikiem”, w ostatnich kwartałach widać rosnący udział w rynku urządzeń do gromadzenia energii w domach.
Jak wynika z danych amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, w drugim kwartale rynek stacjonarnych magazynów energii w USA zainstalował urządzenia o pojemności 156,5 MWh, czyli niemal o 1/5 większej niż pojemność magazynów uruchomionych w pierwszym kwartale (123,6 MWh).
W ujęciu zainstalowanych mocy wzrost kwartał do kwartału wyniósł 42 proc. – z poziomu 43,6 MW odnotowanego w pierwszym kwartale br. do 61,8 MW w drugim kwartale.
Wcześniej, w pierwszym kwartale br., w którym zamontowano magazyny energii o mocy 43,6 MW, odnotowano spadek instalacji tych urządzeń w stosunku do wcześniejszego kwartału, w którym zainstalowano w sumie 62,1 MW.
W pierszym kwartale zainstalowano domowe magazyny energii o mocy 15,9 MW, a liderami tego rynku wśród amerykańskich stanów były zdecydowanie Kalifornia i Hawaje.
Wynik odnotowany w pierwszym kwartale oznaczał w ujęciu rok do roku spadek nawet o 39 proc., przy czym GTM tłumaczy relatywnie wysoki wynik za pierwszy kwartał 2017 r. instalacjami magazynów w kalifornijskim Aliso Canyon.
Dynamikę rozwoju amerykańskiego rynku magazynów energii z podziałem na poszczególne segmenty obrazuje powyższa grafika, gdzie najjaśniejszy kolor to instalacje przemysłowe w segmencie „front-of-meter”, kolejny segment to instalacje komercyjne, a najciemniejszym kolorem oznaczono potencjał instalacji w sektorze domowych magazynow energii (dane w MW, grafika GTM Research).
red. gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.