Fundamenty ze Szczecina już na wielkiej morskiej farmie wiatrowej
Na Morzu Północnym zakończyła się instalacja wszystkich fundamentów, na których staną elektrownie wiatrowe wchodzące w skład jednej z największych morskich farm wiatrowych. Część fundamentów dopłynęło na miejsce z fabryki w Szczecinie.
Borkum Riffgrund 2 to projekt realizowany początkowo wyłącznie przez duński koncern energetyczny Orsted, który w połowie ubiegłego roku sprzedał połowę udziałów funduszowi Global Infrastructure Partners.
Teraz Orsted poinformował o zakończeniu montażu wszystkich fundamentów pod wiatraki na morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 2, która powstaje w niemieckiej części Morza Północnego, w odległości ok. 34 km na północ od niemieckiej wyspy Borkum i ok. 54 km od wybrzeża Dolnej Saksonii.
W jej skład wejdzie 56 ogromnych turbin wiatrowych MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW. Montaż wszystkich ma się zakończyć jeszcze w trzecim kwartale br., a wiatraki staną na głębokościach sięgających 25-29 metrów.
Część fundamentów, tzw. kratownicowych (jacket), wyprodukowano dla tej farmy wiatrowej w fabryce firmy ST3 Offshore, która znajduje się na szczecińskiej wyspie Gryfia.
Szczecińska fabryka zdobyła zamówienie na 20 konstrukcji, które zostały przetransportowane ze Szczecina barkami do portu w niemieckim Cuxhaven, gdzie połączono je z kolejnymi elementami – tzw. bucketami.
Jak informuje spółka ST3 Offshore, po wygranym w 2015 r. pierwszym kontrakcie na produkcję platform pośrednich (ang. transition piece) dla Orsted, podpisano umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych typu Suction Bucket Jacket (SBJ). To typ fundamentów wykonanych na planie trójkąta równobocznego (rozstaw nóg wynosi ok. 28 m). Są osadzone na konstrukcjach przypominających kesony (stalowe lub żelbetowe konstrukcje ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, które stosuje się m.in. przy budowie filarów mostów). Taki typ fundamentów montowany jest na piaszczystym dnie. Cała konstrukcja mierzy ok. 60 metrów.
– Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa w pracach na wysokościach, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności prace na wysokościach nie mogą być prowadzone. Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym – komentuje Adam Kowalski, wiceprezes zarządu ST3Offshore.
Pozostałe 36 fundamentów pod wiatraki, które wejdą w skład farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2, to monopale, które Orsted zamówił u innego producenta.
red. gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o