Enea z dofinansowaniem na ograniczenie strat w przesyle energii
Spółka Enea Operator podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu, który ma ograniczyć straty w transformatorach średniego napięcia na niskie.
Jak informuje spółka, opracowany zostanie specjalny algorytm obliczeniowy, który ma optymalizować proces doboru transformatorów do warunków obciążenia w stacjach średniego napięcia na niskie, na podstawie wcześniej wykonanych pomiarów.
W oparciu o przeprowadzoną analizę obciążeń przedstawiona zostanie rekomendacja w zakresie doboru transformatora, która – tak wynika z założeń projektu – pozwoli wybrać urządzenia dopasowane do wolumenu wielkości dystrybuowanej energii w określonej lokalizacji sieci.
Oprócz doboru najlepszych oraz najbardziej wydajnych transformatorów w danych lokalizacjach, projekt ma przyczynić się również do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
– Ważnym aspektem rozwoju spółki na rynku energetycznym jest nie tylko udoskonalanie swoich usług, ale także optymalizacja kosztów. Staje się to możliwe m.in. poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dotyczących stacji transformatorowych, na których oparty jest przesył i dystrybucja energii elektrycznej – mówi prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.
Wcześniej Enea Operator podpisała umowę z Politechniką Poznańską, która w projekcie będzie pełnić rolę podwykonawcy. Poznańska uczelnia ma zapewnić wiedzę, laboratoria oraz odpowiedni sprzęt do badań.
Enea zwraca uwagę, że największe straty energii powstają w sieci niskiego napięcia, obejmującej właśnie wspomniane transformatory oraz linie napowietrzne i kablowe niskiego napięcia, razem z przyłączeniami. Realizacja projektu ma przyczynić się do redukcji tych strat oraz zmniejszenia awaryjności sieci.
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej w swoim raporcie za 2017 r. wskazało, że w przypadku stacji WN/SN 30 proc. ma powyżej 40 lat, 33 proc. ma 25-40 lat, a w 17-procentach ich wiek wynosi do 10 lat. Podobnie wygląda struktura wiekowa stacji SN/nn. Więcej na ten temat w artykule: Sieci starzeją się. Wiele ma ponad 40 lat.
red. gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.