We Wrocławiu na upały chłód z ciepłowni
Dostarczający energię cieplną dla mieszkańców Wrocławia Fortum odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w efekcie szybko rosnącej popularności klimatyzatorów, wdrażając koncepcję produkcji chłodu z ciepła sieciowego.
Intensywne fale upałów powodują, że Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń klimatyzacyjnych, co jest problemem dla obciążonej sieci energetycznej. Rosnące temperatury powodują konieczność poszukiwania nowego źródła chłodu. Paradoksalnie jednym z nich jest ciepło.
Klimatyzatorów przybywa w szybkim tempie. Można je spotkać nie tylko w sklepach, restauracjach czy budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej klimatyzacja trafia także „pod strzechy”. Według danych GUS, w latach 2012–2017 liczba klimatyzowanych domów i mieszkań wzrosła o ponad 200 proc.
Pracjące na pełnych obrotach urządzenia chłodzące pochłaniają duże ilości energii, co stanowi poważne obciążenie dla sieci energetycznej, a – jak przekonuje Fortum – w takiej sytuacji ulgę dla systemu energetycznego mogą przynieść alternatywne metody produkcji chłodu.
– Od kilku lat Fortum rozwija w Polsce innowacyjny sposób produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Rozwiązanie przyczyni się nie tylko do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, ale również efektywnego wykorzystania nadmiaru ciepła produkowanego latem przez elektrociepłownie – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.
Projekt Fortum jest na etapie pilotażu. We Wrocławiu funkcjonuje specjalne laboratorium, w którym ciepło sieciowe jest zamieniane w chłód dzięki nowatorskiemu urządzeniu adsorbcyjnemu. Odbiorcą jest pobliska restauracja.
– Za pomocą sieci ciepłowniczej transportujemy ciepło, które wykorzystujemy w urządzeniach adsorpcyjnych, gdzie w bardzo niskim ciśnieniu dochodzi do odparowania wody chłodzącej, dzięki czemu możemy ją wykorzystać w systemach klimatyzacyjnych – wyjaśnia Piotr Górnik.
– Obecnie pracujemy nad tym, aby osiągnąć maksymalną wydajność przy zachowaniu rozsądnych wymiarów instalacji. Dzięki temu nasze rozwiązanie stanie się bardziej efektywne i funkcjonalne. W przyszłości skorzystać z niego mogą biura, hotele, szpitale czy centra handlowe – dodaje.
Fortum zauważa, że chłód z ciepła wpływa pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo energetyczne, ale jest także ekologiczną alternatywą dla energochłonnych klimatyzatorów.
Firma zapewnia, że wykorzystanie ciepła sieciowego i wdrożenie rozwiązania na szeroką skalę przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w elektrociepłowniach i elektrowniach kondensacyjnych.
red. gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o