ABB zarobi 150 mln dol. przy budowie wielkiej farmy wiatrowej
Warty ponad 150 mln dolarów kontrakt na dostawę urządzeń, które umożliwią przesył energii z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej zdobyło ABB.
Chodzi o wykonanie instalacji, za pomocą której możliwe będzie przesyłanie energii na ląd z gigantycznej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
Morska farma wiatrowa Hornsea Project Two o mocy 1,386 GW będzie zlokalizowana na Morzu Północnym około 90 km od brytyjskiego wschodniego wybrzeża, na wysokości hrabstwa Yorkshire. Wiatraki staną na powierzchni ok. 486 km2, na głębokościach 30-40 metrów.
Inwestor – duński koncern energetyczny Orsted – wybrał firmę, która wykona infrastrukturę umożliwiają przesłanie energii na ląd. Od kilku dni wiadomo, że wyprodukują ją elektrownie wiatrowe, które dostarczy Siemens Gamesa. Jednostkowa moc wiatraków wyniesie 8 MW.
Teraz podano, że ABB dostarczy do tego projektu m.in. urządzenia SVC (Static Var Compensation), rozdzielnicę WN i transformatory.
Kilka dni wcześniej warty 145 mln euro kontrakt na dostawę kabli 220 V o długości ponad 190 km, którymi popłynie energia z Hornsea Project Two, zdobyła firma NKT. Kable zostaną wyprodukowane w Karlskronie w Szwecji.
Orsted jest też w trakcie budowy morskiej farmy wiatrowej Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny Siemens Gamesa o mocy 7 MW. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020.
Ostatnio w ramach tej inwestycji zakończyła się budowa pierwszej w historii morskiej energetyki wiatrowej stacji kompensacji mocy biernej (Reactive Compensation Station, RCS), która ma umożliwić przesyłanie energii z elektrowni wiatrowych znajdujących się w dużych odległościach od brzegu.
Orsted tłumaczy, że energia produkowana przez zlokalizowane ok. 120 km od brzegu wiatraki na Hornsea Project One będzie zamieniana przez trzy morskie transformatory SN/WN, co ma ograniczyć straty w przesyle.
Ważącą 4 tys. ton stację RCS umieszczono w połowie drogi między farmą wiatrową i brzegiem. Energia popłynie kablami, które również wyprodukuje NKT.
Podobna stacja ma pomóc w przesyle energii z farmy wiatrowej Hornsea Project Two.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.