PIMEO: nadwyżka podatku od wiatraków do rozłożenia

PIMEO: nadwyżka podatku od wiatraków do rozłożenia
Vestas press

W perspektywie zwrotu przez gminy nadwyżki podatku od elektrowni wiatrowych za 2018 rok Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej, podobnie jak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, postuluje rozłożenie nadwyżki na kolejne okresy rozliczeniowe. PIMEO podkreśla jednocześnie, że od początku wskazywała gminom na brak zasadności podniesienia podatku.

Wcześniej w koncyliacyjnym tonie wypowiedziało się Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, zachęcając właścicieli elektrowni wiatrowych do rozmów z gminami, które z początkiem 2017 roku podniosły opodatkowanie wiatraków, kierując się korzystną dla siebie interpretacją przyjętej w 2016 r. z inicjatywy PiS ustawy wiatrakowej.

W związku z przepisami przyjętymi w nowelizacji ustawy o OZE, która zacznie obowiązywać za kilkanaście dni, gminy, które naliczyły za bieżący rok wyższy podatek od wiatraków, będą musiały zwrócić nadwyżkę. Wyższy podatek za 2017 r. w myśl ustawy ma pozostać niezmieniony, jednak tutaj znaczenie może mieć wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w przypadku zakwestionowania wyroków wydawanych wcześniej przez wojewódzkie sądy administracyjne, może nakazać zwrot nadwyżki podatku również za tamten rok.

REKLAMA

Odpowiadając na przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE skutkującej koniecznością zwrotu nadpłaconego podatku za 2018 r., PSEW zachęca właścicieli wiatraków, aby „w rozmowach z przedstawicielami samorządów lokalnych, w których zlokalizowane są inwestycje, starali się w miarę możliwości wypracować rozwiązania uwzględniające sytuację obu stron”

PSEW proponuje jednocześnie, aby wpłacone nienależnie kwoty były rozpatrywane jako nadpłata podatku na lata następne, co miałoby ulżyć finansom gmin, dla których podatek od wiatraków stanowi niejednokrotnie kluczowe źródło przychodu.

Przykłady takich gmin, które wymieniali w ubiegłym tygodniu senatorowie dyskutujący o nowelizacji ustawy o OZE, to gmina Potęgowo, w której podatek od wiatraków stanowi aż 40 proc. jej dochodów, czy gmina Karlino, dla której powrót do wcześniejszych zasad opodatkowania wiatraków, licząc od 2018 r., może oznaczać konieczność zwrotu naliczonego za ten rok podatku do kwoty nawet 6,3 mln zł.

REKLAMA

Wyższy podatek, naliczany przez te gminy od początku 2017 r. mocno uderzył w i tak już trudną sytuację finansową operatorów elektrowni wiatrowych, którzy stanęli na skraju bankructwa na skutek załamania się cen zielonych certyfikatów i niższych cen energii.

Teraz dostaną oni szansę na rekompensatę, a Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej informuje w oświadczeniu wysłanym do redakcji Gramwzielone.pl, że „już w roku 2016 przygotowała opracowania prawne, które podważały zasadność naliczania podatku od części maszynowej elektrowni wiatrowych, a prawnicy uznali to za podwójne standardy i wskazywali na niespójność tych przepisów oraz nierówne traktowanie pod względem podatkowym tej samej branży, jaką jest energetyka”.

To stanowisko propagowaliśmy wśród gmin, prosząc jednocześnie o wstrzymanie naliczania podatku w 2017 roku, opierając się na wątpliwych interpretacjach przepisów.  Część gmin posłuchała naszego apelu i naliczała podatek od części budowlanej, a więc jak przy innych technologiach energetycznych. Część gmin niestety uznała, że nie warto czekać i pomimo niespójności naliczała podatek także od elementów technicznych – pisze prezes PIMEO Mirosław Kulak.

W PIMEO rozumiemy, że raz wzięte pieniądze trudno urzędnikom zwrócić, jednak uważamy, że w zaistniałej sytuacji jest rozwiązanie. Wystarczy rozliczyć pobrane środki jako nadwyżkę wpłaconą przez firmy w dalszej części roku lub w następnym. Jako branża stoimy na stanowisku, że nie będzie naszej zgody na dyskryminację jednej wybranej technologii wytwarzania energii, tylko dlatego, że komuś nie podobają się wiatraki – czytam w stanowisku wysłanym do Gramwzielone.pl.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.