Na Dolnym Śląsku weszły w życie ograniczenia w wykorzystaniu węgla
Od początku lipca br. w województwie dolnośląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. We Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach nie można montować pieców na węgiel, z wyjątkiem obszarów, na których nie ma możliwości podłączenia do sieci. Natomiast w całym województwie nie można do ogrzewania stosować odpadów węglowych. Odmowa przyjęcia kontroli może grozić nawet więzieniem.
Osobna uchwała antysmogowa dla Wrocławia została opracowana na wniosek prezydenta miasta. Zgodnie z nią od początku tego miesiąca zakazane jest wykorzystywanie do palenia w piecach najgorszej jakości paliw, w tym m.in. mułów węglowych, węgla brunatnego i węgla kamiennego w sypkiej postaci. Palenie w tzw. piecach bezklasowych możliwe będzie jeszcze tylko przez najbliższych 6 lat
Docelowo paliwa stałe mają zostać wyeliminowane z ogrzewnictwa indywidualnego w stolicy Dolnego Śląska do 1 lipca 2028 roku.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaznacza, że równocześnie we Wrocławiu możliwe będzie korzystanie z domowych kominków, pod warunkiem, że emisja pyłu nie będzie przekraczać 50 mg na metr sześcienny, a kominki nie będą stanowiły podstawowego źródła ciepła.
Od wczoraj nie można również stosować najgorszej jakości paliw na terenach uzdrowisk dolnośląskich. Uchwała dla uzdrowisk wprowadza jednak zróżnicowane zapisy dla poszczególnych obszarów, uwzględniając wyniki ekspertyz wykonane na ich terenie na zlecenie samorządu województwa. Wprowadzone zostały wyjątki dotyczące stosowania paliw stałych oraz okresy przejściowe i warunki dla użytkowania starych pieców i montażu nowych czy wykorzystania kominków.
Uchwała antysmogowa dla województwa dolnośląskiego również zakłada zakaz palenia w piecach odpadami węglowymi. Dopuszcza jednak stosowanie paliw stałych, jeśli emisja pyłu nie będzie przekraczać granicznych wielkości określonych w unijnych przepisach, a instalacje grzewcze wyposażone będą w urządzenia zapewniające ich redukcję.
Uchwały antysmogowe mają rangę prawa miejscowego i obowiązują wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze, także właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty, jeśli mają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe o mocy poniżej 1 MW.
Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5 tys. zł. Utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Szacuje się, że na Dolnym Śląsku z powodu zanieczyszczonego powietrza przedwcześnie umiera co roku ok. 3 tys. osób.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.