Największy producent modułów zmniejsza sprzedaż, ale nie traci optymizmu
Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych poinformował o gorszych wynikach finansowych za pierwszy kwartał 2018 r. Mimo to, a także mimo ostatnich zapowiedzi o zmniejszeniu inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, Jinko Solar utrzymuje bardzo optymistyczną prognozę sprzedaży na cały 2018 rok.
W pierwszym kwartale tego roku Jinko Solar dostarczył moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,015 GW, w tym 209 MW trafiło do projektów realizowanych przez chińską firmę i tego potencjału nie uwzględniono w jej przychodach.
Tymczasem w czwartym kwartale ubiegłego roku Jinko Solar dostarczył moduły fotowoltaiczne o mocy 2,481 GW, co oznacza pogorszenie wyniku kwartał do kwartału o 18,8 proc. W zestawieniu z wynikami za pierwszy kwartał 2017 r.odnotowano spadeko o 2,6 proc.
Przychody chińskiej firmy w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosły 728,1 mln dolarów i były niższe o 28,1 proc. w porównaniu do przychodów za czwarty kwartał, a także o 20,9 proc. niższe w porównaniu do wyniku za pierwszy kwartał 2017 r.
Chińczykom udało się jednak zwiększyć marżę, co świadczy o skutecznym dopasowaniu ich biznesu do spadających cen modułów fotowoltaicznych. Korzystnie wpłynęły także niższe ceny krzemu.
W pierwszym kwartale br. Jinko Solar osiągnął średnią marżę 14,4 proc. wobec marży 11,6 proc. w czwartym kwartale oraz 11,2 proc. przed rokiem.
Zysk operacyjny chińskiej firmy w minionym kwartale wyniósł 19,9 mln dolarów (125 mln juanów), we wcześniejszym kwartale wynosił 91,3 mln juanów, a w pierwszym kwartale 2017 r. sięgnął 60,6 mln juanów.
W komentarzu do prognozy na 2018 rok Jinko Solar podkreśla decyzję chińskich władz z końca maja br., która ma skutkować znaczącym ograniczeniem inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, co z pewnością uderzy w cały, globalny rynek fotowoltaiczny, przekładając się na mniejszą sprzedaż modułów PV i powstanie nadpodaży.
Jinko Solar odpowiada, że ta sytuacja jego zdaniem doprowadzi nie tylko do zmniejszenia cen modułów, ale także zmusi do cięcia kosztów w całym łańcuchu dostaw w przemyśle produkcji modułów PV. W ten sposób spadek średnich cen ma być zrównoważony spadkiem kosztów operacyjnych.
Chińska firma informuje przy tym, że obecnie posiada już kontrakty ze stałymi cenami na 80 proc. jego tegorocznej produkcji.
Jednocześnie 80 proc. jej tegorocznej sprzedaży ma trafić na rynki zagraniczne, co ograniczy wpływ sytuacji na chińskim rynku solarnym na biznes Jinko Solar. Chińska firma podkreśla w tym kontekście rosnący popyt na jej moduły ze strony inwestorów z południowej Europy – Hiszpanii, Portugalii i Włoch, gdzie – jak podkreśla Jinko – inwestycje są już w dużej mierze napędzane przez grid-parity.
Na koniec marca br. potencjał produkcji lidera globalnego rynku PV wynosił odpowiednio – 9 GW w przypadku wafli krzemowych, 5 GW w zakresie ogniw i 9 GW dla modułów fotowoltaicznych.
W drugim kwartale br. JinkoSolar chce sprzedać moduły o mocy 2,4-2,5 GW, a w całym 2018 roku jego sprzedaż ma sięgnąć 11,5-12 GW, przekraczając ubiegłoroczny rekord sprzedaży.
W całym 2017 r. Jinko Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy 9,8 GW, notując wzrost sprzedaży rok do roku o 47,3 proc.
Wypracowane w ubiegłym roku przychody wyniosły 4,07 mld dolarów i były wyższe o 23,7 proc. w porównaniu do przychodów wypracowanych rok wcześniej.
Średnia marża wyniosła 11,3 proc. i była znacznie niższa od marży wypracowanej w roku 2016 r., w którym chińskiej firmie udało się osiągnąć poziom 18,1 proc.
Zysk operacyjny Jinko Solar za 2017 r. wyniósł 50 mln dolarów (325,5 mln juanów) i był znacznie niższy od osiągniętego rok wcześniej (1,35 mld juanów).
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.