Bruksela dofinansuje transgraniczne projekty OZE
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej po roku 2020 zostanie zwiększony budżet programu „Łącząc Europę”, z którego finansowane są transgraniczne projekty w unijnej infrastrukturze – w tym związane z budową transgranicznych połączeń energetycznych czy ładowaniem samochodów elektrycznych.
Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że budżet kolejnej edycji programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF) zostanie zwiększony o 47 proc. w porównaniu do edycji zaplanowanej na lata 2014-2020, do poziomu 42,3 mld euro – w tym w transporcie do kwoty 30,6 mld euro, w energetyce – do 8,7 mld euro, a w obszarze gospodarki cyfrowej – do 3 mln euro.
Co więcej KE chce, aby 60 proc. nowego budżetu CEF trafiło na projekty przyczyniające się do osiągnięcia przez Unię Europejską celów klimatycznych.
– Nowy mechanizm CEF stworzy większe synergie miedzy transportem, energią i cyfryzacją, aby zmaksymalizować wpływ transformacji energetycznej. Ponadto, większy budżet i możliwość połączenia z innymi instrumentami pozwolą Europie pozostać liderem w zakresie innowacyjnych projektów takich jak inteligentne sieci czy magazynowanie energii – stwierdził wczoraj unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič.
Z kolei unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Cañete podkreślił, że pieniądze z CEF pomogą sfinansować m.in. synchronizację systemów energetycznych krajów bałtyckich z siecią europejską, co jest kluczowe dla projektu unii energetycznej.
Jak poinformował wczoraj Maroš Šefčovič, w ramach nowego programu po raz pierwszy finansowane będą transgraniczne inwestycje w generację z wykorzystaniem odnawialnych źródłach energii, aby – jak to określa KE – „promować strategiczną aktywność w obszarze gotowych do konkurowania na rynku technologii odnawialnych”.
Do wspierania takich projektów kraje członkowskie zobowiązuje zresztą aktualna unijna dyrektywa o odnawialnych źródłach energii. Mimo to, na razie mające transgraniczny charakter inwestycje w energetyce odnawialnej nie rozwinęły się. Pilotażowe, transgraniczne aukcje dla OZE przeprowadzili dotąd tylko wspólnie Niemcy i Duńczycy.
Coraz intensywniej rozwija się natomiast współpraca krajów UE w zakresie budowy transgranicznej infrastruktury sieciowej, co sprzyja integracji energii odnawialnej w unijnych systemach energetycznych.
Jak wynika z przedstawionego pod koniec ubiegłego roku raportu Komisji Europejskiej, Polska ma najniższy udział połączeń transgranicznych spośród krajów Unii Europejskiej.
KE szacuje udział połączeń transgranicznych w systemie elektroenergetycznym naszego kraju tylko na 4 proc., w tym wliczając połączenie LitPol Link z Litwą. To najniższy poziom w całej UE.
Tymczasem Komisja Europejska chce przynajmniej 15-proc. udziału połączeń transgranicznych w systemach energetycznych poszczególnych państw UE.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.