Telekomunikacyjny gigant chce 100 proc. OZE

Telekomunikacyjny gigant chce 100 proc. OZE
Fot. vodafonegroup, flickr cc

Brytyjska grupa telekomunikacyjna Vodafone dołączyła do grona globalnych koncernów, które zobowiązały się, że do 2025 roku konsumowana przez nie energia będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Mający siedzibę w Londynie potentat telekomunikacyjny na razie zaspokaja ze źródeł odnawialnych około 13 proc. swojego zapotrzebowania na energię, jednak w ciągu 7 lat ma dojść do 100 proc.

Tym samym brytyjski koncern dołącza do takich firm jak Google, Microsoft, Facebook, Nike i wiele innych, które przystąpiły do grupy RE100 zrzeszającej firmy deklarujące całkowite przejście na energię pochodzącą z OZE.

REKLAMA

Przychody generowane przez członków grona RE100 w skali roku przekraczają 2,75 bln dolarów.

Vodafone ma osiągnąć 100-procentowy udział OZE, podpisując długoterminowe umowy na sprzedaż energii (Power Purchase Agreement), kupując certyfikaty poświadczające zakup zielonej energii, a także montując własne instalacje na swoich obiektach.

Jeden z największych na świecie operatorów telefonii komórkowej szacuje, że obecnie emisje CO2 związane z kupowaną przez niego energią elektryczną sięgają około 2,2 mln ton, a w ubiegłym roku zużycie energii przez infrastrukturę Vodafone wyniosło 6,239 TWh.

Oprócz zobowiązania pokrycia swoich potrzeb na energię wyłącznie z OZE Vodafone zobowiązał się również do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ze swojej aktywności o 40 proc. do roku 2025.

Brytyjska grupa chwali się również, że dzięki wdrożeniu rozwiązań bazujących na Internecie Rzeczy u swoich klientów przyczyniła się do poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia w ten sposób emisji CO2 w sumie o 3,5 mln ton do października 2017 r.

REKLAMA

Jednym z takich rozwiązań jest opracowany we współpracy z Philips Lighting system oświetlenia LED, w którym wykorzystano technologie Internetu Rzeczy. Brytyjska grupa zapewnia, że wdrożenie tego rozwiązania może prowadzić do zredukowania konsumpcji energii w systemach oświetlenia ulicznego o 70 proc.

Vodafone to nie pierwszy potentat telekomunikacyjny, który zdecydował się do przejścia na 100 proc. energii odnawialnej.

T-Mobile zobowiązał się do przejścia na zasilanie wyłącznie z OZE już do roku 2021. Pierwsza umowa PPA na zakup energii z OZE, podpisana w kwietniu ubiegłego roku, której stroną jest T-Mobile, dotyczy zakupu energii z niedawno oddanej do użytku farmy wiatrowej o nazwie Red Dirt, która znajduje się w Oklahomie i której właścicielem jest włoski koncern energetyczny Enel.

Umowa dotyczyła zakupu energii z części wiatraków o mocy 160 MW, podczas gdy moc całej farmy wiatrowej sięga 300 MW, a roczny uzysk energii jest szacowany na 1,2 TWh energii elektrycznej. Później T-Mobile zawarł umowę na zakup energii z części farmy wiatrowej Solomon Forks w Kansas, która ma wejść w fazę operacyjną na początku przyszłego roku. W tym przypadku również chodzi o generację z wiatraków o mocy 160 MW.

Przejście na energię odnawialną zapowiedział również wywodzący się z Hiszpanii koncern telekomunikacyjny Telefonica, który przyjął, że do 2020 r. udział energii odnawialnej w jego miksie energetycznym globalnie wzrośnie do 50 proc., a następnie do 100 proc. do roku 2030.

Krokiem w tym kierunku była umowa podpisana z wywodzącym się również z Półwyspu Iberyjskiego koncernem energetycznym Acciona, który, będąc jednym z największych na świecie operatorów odnawialnych źródeł energii, dostarczy Telefonice zieloną energię pokrywającą 71,6 proc. zapotrzebowania, które koncern telekomunikacyjny generuje w Hiszpanii.

Dostawy obejmą 83 kluczowe lokalizacje grupy Telefonica, w tym centra serwerowe, biura i pozostałą, energochłonną infrastrukturę. W sumie kontrakt obejmuje dostawę 430 GWh energii elektrycznej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.