Ta technologia ma zmniejszyć koszty produkcji modułów PV
Irlandzka firma Nines PV zapowiada komercjalizację nowej, efektywniejszej kosztowo technologii produkcji wafli krzemowych, z których wytwarzane są ogniwa fotowoltaiczne. Zainteresował się nią europejski fundusz inwestujący w innowacyjne technologie w branży clean-tech – InnoEnergy.
Nines PV opracowało innowacyjną technologię wytwarzania wafli krzemowych – podstawowego komponentu ogniw, z których produkowane są moduły fotowoltaiczne.
Irlandczycy zapewniają, że dzięki zastosowaniu ich technologii – określanej jako Atmospheric Dry Etching (ADE) – uda się znacząco ograniczyć koszty produkcji wafli, a więc i modułów PV. Ma to wynikać z pominięcia procesów i składników w obecnie stosowanych technologiach produkcji wafli krzemowych.
Technologia opracowana przez Irlandczyków ma pozwalać na produkcję wafli stosowanych w ogniwach typu mono- i polikrystalicznego, typu n lub p, z których można produkować również ogniwa w stosowanej już powszechnie technologii PERC. Dodatkową zaletą wafli wytworzonych w procesie ADE ma być wyjątkowo niska refleksyjność rzędu 2 proc.
W komercjalizacji technologii Nines PV mają pomóc pieniądze od europejskiego funduszu inwestującego w zielone technologie InnoEnergy, który wesprze irlandzki startup kwotą 3 mln euro.
Pierwszym producentem w przemyśle fotowoltaicznym, który ma skorzystać z nowej technologii, jest koreańska firma Hanwha Q-Cells – jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów PV.
Pilotażową linię z wykorzystaniem technologii ADE Koreańczycy mają uruchomić już w przyszłym roku w fabryce w mieście Thalheim w Niemczech, gdzie wcześniej moduły produkował przejęty przez nich niemiecki producent Q-Cells.
Nines PV i Hanwha Q-Cells miały już przetestować nową technologię we współpracy z niemieckim instytutem Fraunhofer ISE. Badania wykazały możliwość produkcji, z zastosowaniem procesu ADE, ogniw PERC o sprawności 20,3 proc. – o 0,2 pkt proc. lepszej niż najlepszy, referencyjny wynik uzyskany z wykorzystaniem dotychczas stosowanych procesów.
Wiadomo, że Koreańczycy chcą zastosować technologię ADE w procesie produkcji ogniw serii Q.AUNTUM, w których wykorzystują również innowacyjną technologię cięcia wafli krzemowych tzw. diamond wire.
W przygotowaniu przemysłowych linii produkcyjnych irlandzką firmę ma wesprzeć specjalizująca się w produkcji maszyn holenderska firma NTS.
Fundusz InnoEnergy inwestuje w europejskie startupy pracujące nad technologiami związanymi z niskoemisyjną gospodarką. Siedziba oddziału InnoEnergy Central Europe znajduje się w Krakowie i swoim zasięgiem obejmuje 24 kraje regionu.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.