Szwajcarzy opracowali moduł fotowoltaiczny o rekordowej mocy

Szwajcarzy opracowali moduł fotowoltaiczny o rekordowej mocy
Meyer Burger press

Szwajcarski Meyer Burger, producent technologii, z  których korzystają producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych, pochwalił się opracowaniem modułu fotowoltaicznego, którego moc znacznie przewyższa moce modułów dostępnych obecnie na rynku.

Meyer Burger poinformował o wyprodukowaniu, we współpracy z CEA INES, modułu fotowoltaicznego w wysokosprawnej technologii heterojunction (HJT), którego moc sięga aż 410 W.

Taki wynik osiągnięto na module złożonym z 72 ogniw HJT o przeciętnej sprawności 23,4 proc.

REKLAMA

Moduł wyprodukowano w zakładzie w Thun z zastosowaniem przemysłowych linii produkcyjnych, w technologii SmartWire.

Wczoraj, w tym samym dniu, w którym podano informację o wyprodukowaniu modułu o rekordowej mocy, Szwajcarzy poinformowali o podpisaniu umowy z firmą Panasonic. W ramach zdobytego kontraktu dostarczą technologię SmartWire w celu zmodernizowania linii produkcyjnych, na których Japończycy produkują swoje wysokosprawne moduły fotowoltaiczne w autorskiej technologii HIT.  Instalacja urządzeń w fabryce Panasonica w Osace ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

REKLAMA

Postęp w rozwoju modułów PV w technologii heterojunction notuje inny japoński producent Sharp, który w tym roku ogłosił osiągnięcie sprawności ogniwa fotowoltaicznego HJT na poziomie 25,09 proc. Obecnie dostępne w komercyjnej ofercie Sharp moduły fotowoltaiczne osiągają póki co sprawność ok. 20 proc.

W tym roku produkcję modułów o mocy sięgającej 400 W, z wykorzystaniem technologii od Meyer Burger, ma rozpocząć w fabryce na Sycylii spółka 3Sun z grupy włoskiego koncernu energetycznego Enel.

Plan na ten rok to osiągnięcie przeciętnych sprawności dwustronnych modułów rzędu 18 proc., a po uwzględnieniu technologii HJT, ich sprawność ma wzrosnąć w kolejnym roku do ok. 20 proc. W przyszłym roku maksymalna moc modułów, które powstaną na liniach produkcyjnych na Sycylii, ma sięgać 360 W, a rok później ma wzrosnąć do 395 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.