Ile kosztują elektrownie wiatrowe?
Bloomberg New Energy Finance przedstawił analizę średnich cen turbin wiatrowych, której efekty potwierdzają notowany na rynku w ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych. Analitycy BNEF policzyli też przeciętne koszty umów na utrzymanie i serwisowanie postawionych wiatraków.
Analitycy Bloomberg New Energy Finance policzyli, że średnia cena elektrowni wiatrowych, których dostawę zrealizowano w drugiej połowie ubiegłego roku, spadła do 0,99 mln dolarów w przeliczeniu na MW wobec średniej ceny 1,06 mln USD/MW notowanej w pierwszej połowie 2017 r. oraz wobec ceny 1,15 mln USD w drugiej połowie 2016 r.
Według Bloomberga, średnie ceny elektrowni wiatrowych zawarte w kontraktach zakładających dostawę w pierwszej połowie tego roku nieznacznie wzrosły w stosunku do drugiej połowy 2017 r., do poziomu 1,03 mln USD/MW.
Tymczasem jeszcze w pięć lat wcześniej, w drugiej połowie 2013 r. średnia cena dostarczanych wówczas elektrowni wiatrowych wynosiła 1,22 mln dolarów/MW, a w drugiej połowie 2010 roku sięgała jeszcze 1,53 mln USD/MW.
Ceny turbin wiatrowych uwzględniane przez BNEF zawierają koszty wież i transportu, nie zawierają natomiast podatku VAT, a także kosztu prac prowadzonych na miejscu inwestycji.
Niedawno Bloomberg przedstawił wyliczenia, zgodnie z którymi obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 USD/MWh (ok. 187 PLN/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.
Ostatnio czołowy producent elektrowni wiatrowych GE informował, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 r., że ceny elektrowni wiatrowych zamawianych w tym czasie były niższe o 13 proc. od cen turbin zamawianych przed rokiem.
Bloomberg New Energy Finance policzył także średnie koszty umów na utrzymanie i serwisowanie turbin wiatrowych (Operation and Maintanace, O&M), szacując, że koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść średnio ok. 20,8 tys. USD w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.
W przypadku największych operatorów wiatraków posiadających ponad 1,5 GW zainstalowanych mocy (zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-1) koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść ok. 22,3 tys. USD w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.
Analitycy Bloomberga zaznaczają, że o koszcie O&M decyduje wielkość posiadanego parku wiatrowego. W przypadku portfolio wiatraków o łącznej mocy ponad 0,5 GW warunki kontraktów O&M mają dyktować inwestorzy, o tyle w przypadku mniejszej skali działalności warunki mieli dyktować dostawcy usług O&M.
W przypadku inwestorów z zainstalowanym potencjałem wiatraków rzędu 0,5-1,5 GW, zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-2, średni koszt O&M w ubiegłym roku miał być niższy, sięgając 20,1 tys. USD/MW/rok. Natomiast w przypadku mniejszych inwestorów z grupy Tier-3, którzy posiadali wiatraki o łącznej mocy poniżej 0,5 GW, średni koszt umów O&M miał wynieść już 25,1 tys. USD/MW/rok.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.