ME: nowelizacja ustawy o OZE potrzebna do końca czerwca
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że konieczne jest szybkie procedowanie opracowanej przez jego resort nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, aby możliwe było przeprowadzenie kolejnych aukcji dla OZE jeszcze w tym roku. Tymczasem ostatnie posiedzenie w tej sprawie sejmowej komisji, która zajmuje się procedowaniem nowelizacji, zostało odwołane.
W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenia, że aby możliwe było jeszcze w 2018 roku przeprowadzenie aukcji dla odnawialnych źródeł energii – które zapowiedziało Ministerstwo Energii – konieczne jest uchwalenie procedowanej teraz w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE w terminie do końca czerwca. Jak ocenił minister, „tylko wtedy będzie szansa na organizację aukcji dla OZE w tym roku”.
Projekt aktualnie procedowanej nowelizacji ustawy OZE Ministerstwo Energii pokazało niemal rok temu. Przyjęto wówczas, że nowelizacja wejdzie w życie 1 września 2017 r.
Później jednak procedowanie opóźniły negocjacje z Komisją Europejską nt. notyfikacji proponowanych przepisów, jako ingerujących w zasady przyznawania pomocy publicznej, na którą co do zasady musi zgodzić się KE.
Następnie projekt – już istotnie poprawiony – był długo konsultowany na poziomie rządowym.
Jak teraz tłumaczy minister energii, szukano „kompromisu, aby pogodzić interesy dużych inwestorów wiatrowych z postulatami grupy niezadowolonych Polaków, którzy ucierpieli wskutek przepychania siłą pewnych regulacji dla tej branży”.
W przygotowanym przez ME projekcie nowelizacji znalazły się m.in. regulacje przywracające korzystniejsze dla inwestorów, wcześniejsze zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych, a także wydłużające ważność pozwoleń na budowę, co umożliwi udział energetyki wiatrowej w zaplanowanych przez resort aukcjach.
Mimo, że ta nowelizacja nie zmienia restrykcyjnego kryterium odległości wiatraków od zabudowań, które przyjęto w przeforsowanej przez PiS w 2016 r. ustawie „odległościowej” i które uniemożliwia realizację nowych projektów wiatrowych, nieposiadających wydanych do połowy 2016 r. pozwoleń na budowę, przeciwnicy budowy wiatraków już wyraźnie zaznaczyli swój sprzeciw wobec jakichkolwiek rozwiązań, które sprzyjają inwestorom działającym na rynku wiatrowym.
Procedowanie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zostało w ubiegłym tygodniu po raz kolejny spowolnione. Po posiedzeniu powołanej w tym celu podkomisji, rozpatrzeniem jej uwag mieli się zająć posłowie sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, ale na razie na liście planowanych posiedzeń tej podkomisji tematu OZE nie ma.
W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister Tchórzewski uzależnia ponadto ogłoszenie aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej od budowy elektrowni jądrowej. – Budowa elektrowni jądrowej uwolni moce energetyczne na rezerwę energetyki odnawialnej, co zapewni stabilizację systemu i da możliwość bezpiecznego rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – zapewnia.
Mimo niedoborów energii odnawialnej w stosunku do krajowego celu OZE na rok 2020 oraz braku aukcji, które mogłyby ten niedobór zmniejszyć, Ministerstwo Energii nie traci wiary, że ten cel uda się zrealizować. – Obecnie nie zakładamy luki – deklaruje szef ME.
Link do wywiadu z ministrem Tchórzewskim w „Rzeczpospolitej”.
red. gramwzielone.pl