ME przyznało certyfikaty pilotażowych klastrów energii
Ministerstwo Energii rozstrzygnęło konkurs, w którym przyznało certyfikaty pilotażowych klastrów energii. ME zapowiedziało wcześniej organizację kolejnego konkursu dla takich podmiotów.
Dzisiaj w Ministerstwie Energii certyfikaty pilotażowych klastrów energii przyznano dla 33 ze 115 zgłoszonych tego rodzaju inicjatyw.
Jak zapewniał wcześniej resort energii, wyróżnione w konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii zostaną te klastry, które zaprezentują najatrakcyjniejsze strategie rozwoju, uwzględniające przede wszystkim lokalne potrzeby energetyczne danego terenu przy wykorzystaniu lokalnego potencjału i dostępnych zasobów.
Resort energii chce oprzeć na klastrach energii budowę rozproszonych, lokalnych systemów energetycznych, które finalnie staną się obszarami samobilansującymi się energetycznie.
Wdrażając ideę klastrów, Ministerstwo Energii nie przygotowało jednak preferencji dla takich podmiotów choćby w zakresie dystrybucji i sprzedaży energii produkowanej w ramach klastra.
– Nauka z pilotażu będzie podwaliną do kreowania polityki taryfowej, czyli m.in. sposobu wynagradzania klastrów za udział w bilansowaniu całego systemu energetycznego – zapewniał dzisiaj cytowany przez PAP Andrzej Piotrowski, jeden z twórców koncepcji klastrów, do niedawna wiceminister energii, a obecnie doradca ministra energii.
Jakie korzyści zyskają zwycięzcy konkursu dla pilotażowych klastrów energii? Resort energii wcześniej sygnalizował, że podmioty posiadające certyfikaty pilotażowych klastrów uzyskają możliwość udziału w dedykowanych klastrom konkursach na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.
Pierwszy nabór wniosków na unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na inwestycje w OZE, w konkursie dedykowanym wyłącznie klastrom energii, zakończono we wrześniu ub.r. Rozstrzygnięcie w konkursie, którego budżet ustalono na 300 mln zł, miało nastąpić w kwietniu br.
W drugim unijnym konkursie na dofinansowanie dla klastrów, dotyczącym projektów z zakresu kogeneracji, nabór wniosków był prowadzony do końca listopada ub.r. Budżet konkursu to 200 mln zł, a dofinansowanie będzie można przeznaczyć na budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej powyżej 1 MW.
Ministerstwo Energii zaznaczało wcześniej ponadto, że nie jest wykluczone, że certyfikacja umożliwi wprowadzenie konkretnych projektów klastrowych do tzw. Kontraktów Terytorialnych, czyli umów między rządem a samorządami województw w sprawie finansowania kluczowych dla danego regionu inwestycji.
W ten sposób klastry energii uzyskałyby dostęp również do unijnych pieniędzy dystrybuowanych na poziomie poszczególnych województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Przedstawiciele Ministerstwa Energii już wcześniej zapowiedzieli uruchomienie kolejnego konkursu dla pilotażowych klastrów energii, który miałby się rozpocząć wkrótce po zakończeniu pierwszego konkursu.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.