KE daje 29 mln euro na stacje ładowania
Komisja Europejska przyznała dofinansowanie na budowę sieci stacji ultraszybkiego ładowania samochodów elektrycznych na terenie europejskich metropolii. Projekt ma objąć również Polskę.
Projekt MEGA-E (Metropolitan Greater Areas Electrified) zakłada postawienie 322 ultraszybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych przynajmniej w 10 europejskich metropoliach.
Projekt obejmie budowę infrastruktury ładowania EV w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce.
Uruchomienie pierwszej stacji ma nastąpić już w czerwcu br.
Moc poszczególnych ładowarek ma sięgać nawet 350 kW, co umożliwi skrócenie czasu ładowania samochodów elektrycznych nawet do kilkunastu minut.
Koordynatorem projektu jest holenderska firma Allego, uczestnicząca jednocześnie m.in. w projekcie budowy ponad 30 stacji ładowania o łącznej mocy około 4 MW, które będą obsługiwać kilkadziesiąt elektrycznych autobusów w Eindhoven. W ramach tego projektu powstanie 11 pantografowych ładowarek o jednostkowej mocy 300 kW, a także 22 ładowarki o mocy po 30 kW.
Allego realizuje też stacje ładowania dla koncernu paliwowego Shell. Szybkie ładowarki powstają na stacjach Shella w Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Filipinach i mają być zgodne ze standardami CHAdeMO i CCS, dzięki czemu możliwe będzie ładowanie elektrycznych aut m.in. Nissana i BMW.
W projekt MEGA-E jest także zaangażowany fiński koncern energetyczny Fortum, który ma odpowiadać za budowę stacji ładowania w krajach nordyckich.
Ostatnio Fortum rozpoczął budowę systemu ultraszybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych na trasie między stolicami Norwegii, Szwecji i Finlandii. Pierwszą ze stacji uruchomiono ostatnio na odcinku między Oslo i Sztokholmem, w Nygårdskrysset, 20 km na południe od stolicy Norwegii.
Fortum zapewnia, że skorzystanie z tej infrastruktury pozwoli naładować samochód elektryczny 7 razy szybciej niż z wykorzystaniem dostępnych na rynku szybkich ładowarek. Ładowarki określane przez Fortum jako szybkie mogą pracować z mocą 50 kW, co umożliwia naładowanie elektryka do 80 proc. pojemności baterii w czasie około 30 minut.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.