Druga aukcja dla offshore w Niemczech. Połowa wiatraków stanie na Bałtyku
W drugiej niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej ponownie pojawiły się oferty zakładające sprzedaż energii bez jakichkolwiek państwowych gwarancji ceny. Średnia cena dla ofert nagrodzonych wsparciem jest jednak wyższa niż w ubiegłorocznej aukcji.
Rok temu niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, który odpowiada za organizację aukcji dla odnawialnych źródeł energii, przeprowadził pierwszą w historii aukcję, w której o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię mogli ubiegać się inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych.
W wyniku tamtej aukcji trzy z czterech zakwalifikowanych do realizacji farm wiatrowych o łącznej mocy 1,49 GW mają powstać bez jakichkolwiek subsydiów, a średnia cena – licząc projekt, który otrzyma gwarantowaną cenę za energię – wyniosła 4,4 EUR/MWh. Więcej na temat tamtej aukcji w artykule: Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh.
W drugiej aukcji dla offshore w Niemczech z góry określono, że nie będzie można oferować ujemnych cen, natomiast maksymalną cenę ustalono na poziomie 100 EUR/MWh w stosunku do poziomu 120 EUR/MWh określonego w aukcji z kwietnia 2017 r.
Teraz Bundesnetzagentur podała wyniki tej aukcji, informując, że średnia dla zwycięskich ofert wyniosła 46,6 EUR/MWh, a więc była znacznie wyższa niż osiągnięta w ubiegłorocznej aukcji, którą zdominowały oferty na 0 EUR/MWh. Najwyższa z zaakceptowanych ofert dotyczyła sprzedaży energii za 98,3 EUR/MWh.
W tej aukcji priorytetowo potraktowano projekty mające powstać na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy mogli ubiegać się w pierszej kolejności o prawo do budowy farm wiatrowych na Bałtyku, a cała aukcja objęła potencjał 1,61 GW.
Prawo do budowy dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW w niemieckiej części Bałtyku otrzymał Iberdrola, która już buduje na tym morzu farmę wiatrową o mocy 350 MW. Trzeci bałtycki projekt zrealizuje deweloper KNK Wind.
Z kolei prawo do budowy wiatraków na Morzu Północnym zdobył niemiecki koncern innogy dla projektu o mocy 325 MW, a także duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), który zdominował ubiegłoroczną aukcję i który również tym razem ujawnił od razu zgłoszone ceny.
Teraz Duńczycy zaoferowali sprzedaż energii po najwyższej z zakwalifikowanych ofert, czyli po 98,3 EUR/MWh, dla projektu o mocy 131,75 MW, ale także złożyli ofertę na 0 EUR/MWh dla projektu o mocy 420 MW.
Inwestorzy, którzy wygrali pierwsze dwie aukcje, nie będą musieli ponosić kosztów związanych z przyłączeniem do sieci. Budowa infrastruktury przyłączeniowej zostanie sfinansowana przez operatorów sieci przesyłowych, a koszty zostaną przerzucone na odbiorców energii.
Kolejne aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech mają odbyć się dopiero w 2021 r. i będą dotyczyć projektów mających powstać po 2026 r. Do tych aukcji niemieckie władze mają same przygotować projekty i następnie zaprosić inwestorów do ich wylicytowania.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.