Magazyn energii stanie na farmie wiatrowej budowanej przez BP
Spółka należąca do potentata paliwowego BP postawi przy budowanej przez nią farmie wiatrowej bateryjny magazyn energii, który dostarczy Tesla.
Spółka celowa Rolling Thunder 1 Power Partners LLC należąca do BP Wind Energy postawi bateryjny magazyn energii przy budowanej przez nią w Południowej Dakocie farmie wiatrowej, która będzie się składać z 10 turbin o łącznej mocy 25 MW.
Parametry planowanego magazynu energii – moc 212 kW i pojemność 840 kWh – mogą nie robić większego wrażenia, mając na uwadze inne, realizowane obecnie projekty tego rodzaju, jednak warte podkreślenia jest, że tą inwestycję realizuje jeden z największych na świecie koncernów paliwowych, który określa ją jako „potencjalny krok naprzód w stronę poprawy efektywności i niezawodności” odnawialnych źródeł energii i jako mającą pomóc mu w „ocenie i rozwoju zastosowań baterii w przyszłości”.
Instalacja magazynów energii, które dostarczy Tesla, ma się zakończyć w drugiej połowie tego roku.
BP dysponuje obecnie największymi aktywami w energetyce odnawialnej spośród wszystkich koncernów paliwowych. Tylko w USA składają się na nie farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,259 GW.
Pod koniec ubiegłego roku BP mocno zwiększył ponadto swoją aktywność w energetyce słonecznej, przejmując za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów w jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource.
Do tej pory Lightsource uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a także posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW. W planach brytyjskiego dewelopera jest zwiększenie potencjału swoich elektrowni do 8 GW.
BP ma inwestować w niskoemisyjne technologie co roku pół miliarda dolarów, skupiając się na pięciu obszarach wyszczególnionych w jego strategii: mobilności, bioenergii, zarządzaniu emisjami CO2, energią elektryczną i magazynowaniem, a także rozwiązaniami cyfrowymi.
Koncern paliwowy podkreśla, że „odnawialne źródła są najszybciej rozwijającą się dziedziną energetyki” i ocenia, że do roku 2035 ich udział w globalnym zapotrzebowaniu na energię wzrośnie z obecnego poziomu 4 proc. do 10 proc.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.