Borkum

Niemiecka wyspa stała poligonem dla systemu opartego na OZE i magazynach energii

Położona na Morzu Północnym wyspa Borkum stała się miejscem pilotażowego projektu, w którym niemieckie instytuty badawcze i firmy chcą wypracować optymalne rozwiązania pozwalające na budowę lokalnych systemów energetycznych bazujących na generacji ze źródeł odnawialnych, częściowo magazynowanej z wykorzystaniem różnych technologii gromadzenia energii.

Na niemieckiej wyspie rozmieszczono magazyny energii, spięte w ramach zarządzanej zdalnie, inteligentnej sieci elektroenergetycznej średniego napięcia. W sumie zainstalowano 40 domowych bateryjnych magazynów energii, 5 bateryjnych instalacji gromadzących energii w lokalnych firmach, a także wykorzystano termalny magazyn energii i nowatorski, a także gromadzący energię system hybrydowy

REKLAMA

Na zainstalowane na Borkum hybrydowe urządzenie składają się baterie litowo-jonowe o łącznej pojemności 500 kW oraz opracowany dla tego projektu przez instytut Fraunhofer ISE bateryjny inwerter, którego moc wynosi 1 MW (8 modułów po 125 kW).

Jak zapewnia czołowy niemiecki instytut, wykorzystanie skonstruowanego do tego projektu bateryjnego inwertera umożliwia szybsze reagowanie na wahania fluktuacji częstotliwości sieci, co sprzyja wykorzystaniu go w ramach usług tzw. primary control reserve (PCR) i błyskawicznym odpowiadaniu na zmiany częstotliwości w sieci energetycznej (w ubiegłym roku Niemcy przeprowadzili komercyjną aukcję na potencjał PCR rzędu 600 MW, a bateryjne magazyny energii odpowiadały za ok. 1/3 zakontraktowanych mocy).

REKLAMA

Urządzenie opracowane przez Fraunhofer ISE ma też znaleźć zastosowanie w przemysłowych systemach magazynowania energii produkowanej np. z dachowych instalacji fotowoltaicznych.

Do projektu realizowanego na Borkum instytut z Freiburga opracował też oprogramowanie mające optymalizować współpracę połączonych w nowatorski sposób, poszczególnych elementów systemu magazynowania energii, z wykorzystaniem modeli prognoz popytu i podaży energii.

Dodatkowo system wspomagają superkondensatory, których zadaniem jest gromadzenie energii w krótkich okresach, w celu łagodzenia wahań mocy, co ma służyć wydłużeniu żywotności baterii.

Wdrożenie nowatorskich rozwiązań w zakresie magazynowania energii na zamieszkałej przez 5,2 tys. osób wyspie zostało zrealizowane w ramach prowadzonego już od kilku lat unijnego projektu o nazwie NETfficient, którego celem jest wypracowanie rozwiązań dla lokalnych systemów energetycznych bazujących na generacji ze źródeł odnawialnych.

Budżet projektu realizowanego przez kilkanaście unijnych instytutów i firm sięga 11 mln euro.