Rząd Hiszpanii: fotowoltaika dominującym źródłem energii już w 2030
Eksperci hiszpańskiego rządu przygotowali na jego zlecenie analizę rozwoju krajowego miksu energetycznego do końca przyszłej dekady. Wynika z niej, że elektrownie fotowoltaiczne staną się do tego czasu w Hiszpanii najważniejszym, ale i najtańszym źródłem energii. Na razie udział PV w hiszpańskim miksie energii wynosi niewiele ponad 5 proc.
W ostatnich latach w branży odnawialnych źródeł energii o Hiszpanii było głośno głównie z powodu retroaktywnych cięć w systemie wsparcia dla producentów energii odnawialnej i niemal całkowitego wyhamowania inwestycji w OZE.
W ubiegłym roku rząd w Madrycie zabrał się jednak za nadrabianie zaległości, aby wywiązać się ze swojego celu OZE na rok 2020. W tym celu przeprowadzono w Hiszpanii w ubiegłym roku dwie ogromne aukcje. Więcej na ten temat w artykule: Wyniki wielkiej aukcji dla OZE w Hiszpanii. Niemal 4 GW dla PV.
Jak OZE będą rozwijać się w Hiszpanii po roku 2020? Eksperci hiszpańskiego rządu przygotowali analizę, która ma dać odpowiedź na to pytanie i w której wskazano dwa scenariusze rozwoju hiszpańskiego miksu energetycznego w perspektywie roku 2030.
Jak informuje „PV Magazine”, powołując się na dokument hiszpańskiego rządu, w pierwszym scenariuszu fotowoltaika ma być największym źródłem energii w Hiszpanii, produkując w roku 2030 ok. 47,1 TWh energii elektrycznej. Kolejne źródła mają dołożyć odpowiednio – wiatr 31 TWh, elektrownie gazowe 24,5 TWh, elektrownie wodne 23 TWh, kogeneracja 8,5 TWh, a elektrownie jądrowe 7,1 TWh.
W tym scenariuszu łączna moc elektrowni fotowoltaicznych na koniec przyszłej dekady ma wzrosnąć do 77 GW z obecnego poziomu ok. 5 GW, podczas gdy moc elektrowni wiatrowych ma wynosić wówczas 47,5 GW w stosunku do obecnego potencjału ok. 23,1 GW.
W drugim scenariuszu, który przewiduje nieco mniejszy udział energetyki odnawialnej, fotowoltaika ma być nadal najważniejszym – i najtańszym źródłem energii w Hiszpanii, produkując w roku 2030 ok. 40 TWh energii elektrycznej.
W pierwszym scenariuszu udział OZE w hiszpańskim miksie energii elektrycznej w 2030 r. ma wynieść 70 proc., w drugim scenariuszu wskazano niewiele niższy poziom 67 proc.
Co ciekawe autorzy raportu prognozują, że przeciętny koszt energii elektrycznej w Hiszpanii na koniec kolejnej dekady będzie niższy w pierwszym scenariuszu, w którym przewiduje się większą rolę OZE. Średnia cena energii w tym przypadku ma sięgać w roku 2030 ok. 32,7 EUR/MWh, podczas gdy w drugim scenariuszu przewiduje się cenę ok. 52 EUR/MWh.
W ubiegłym roku udział OZE w hiszpańskim miksie energii elektrycznej wyniósł ok. 1/3. Najważniejszym źródłem energii okazały się elektrownie jądrowe z udziałem rzędu 22,6 proc., które wyprzedziły energetykę wiatrową z udziałem 19,2 proc., energetykę węglową (17,4 proc.), elektrownie gazowe (13,8 proc.), kogenerację (11,5 proc.), elektrownie wodne (7,3 proc.) oraz energetykę słoneczną (5,4 proc.).
Według unijnej agencji statystycznej Eurostat, w 2016 r. udział OZE w hiszpańskim miksie energetycznym, ujmującym nie tylko sektor elektroenergetyczny, ale także ciepłownictwo i transport, wyniósł 17,3 proc., podczas gdy cel wyznaczony dla tego kraju na rok 2020 wynosi 20 proc.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.