Microsoft kupi energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej
Technologiczny potentat kupi energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w Virginii. To największa komercyjna umowa na zakup energii w historii amerykańskiego sektora fotowoltaicznego.
Microsoft podpisał umowę na zakup energii z części ogromnej elektrowni fotowoltaicznej Pleinmont, która docelowo będzie się składać z 750 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 MW. Roczny uzysk energii oszacowano na 715 GWh.
Energię dla Microsoft będzie produkować część paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW. Jest to już druga umowa PPA na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych w Virginii w portfelu Microsoftu. Wcześniejsza, zawarta w roku 2016, dotyczyła zakupu energii z elektrowni PV o mocy 20 MW.
Cel Microsoftu to zaspokojenie 50 proc. zapotrzebowania na energię jego serwerowni energią odnawialna jeszcze w tym roku, a następnie 60 proc. do końca tej dekady.
Obecnie technologiczny potentat posiada umowy PPA na zakup zielonej energii z odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1,2 GW – zlokalizowanych nie tylko w USA.
Wcześniej w tym miesiącu Microsoft podpisał wieloletnią umowę na zakup energii odnawialnej z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3 MW w celu zasilenia nowego centrum amerykańskiej firmy w indyjskim Bangalore, w którym zakupiona w ten sposób energia ma pokryć 80 proc. zapotrzebowania.
Także w tym miesiącu Microsoft podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 60 MW, które powstaną w Singapurze.
Amerykańska firma podpisuje pierwsze umowy PPA na zieloną energię także w Europie. Pod koniec ubiegłego roku zakontraktowała w ten sposób dostawy energii ze znajdującej się w Holandii farmy wiatrowej Wieringermeer, która należy do szwedzkiej grupy energetycznej Vattenfall.
Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej Wieringermeer ma nastąpić w roku 2020. Uzysk energii ma wynosić w skali roku około 1,3 TWh, a Microsoft uzyska dostęp do energii, która zasili jego holenderską infrastrukturę serwerową. Umowa PPA będzie obowiązywać przez 10 lat.
Bliscy 100-procentowego udziału OZE w kupowanej energii są już inni amerykańscy potentaci technologiczni tacy jak Google czy Apple, który pod koniec ubiegłego roku podpisał kolejną umowę na zakup energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w USA. W tym przypadku wiadomo, jaka jest zakontraktowana cena. Więcej na ten temat w artykule: Apple kupi energię z PV po rekordowo niskiej cenie.
red. gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.