KE akceptuje włoski system wsparcia dla bioenergii
Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez włoski rząd mechanizm wsparcia produkcji i dystrybucji biopaliw i biometanu. Rzym chce wydać na ten cel w sumie 4,7 mld euro.
Włosi obejmą rządowym wsparciem wyłącznie zaawansowane biopaliwa, zaliczane do biopaliw drugiej i trzeciej generacji, które nie są produkowane z substratów znajdujących zastosowanie również w sektorze spożywczym i są wytwarzane m.in. z alg czy odpadów komunalnych.
Na ten cel Rzym ma przeznaczyć w latach 2018-22 w sumie 4,7 mld euro, a biopaliwa, których wykorzystanie chce promować włoski rząd, znajdą zastosowanie przede wszystkim w sektorze transportowym.
Komisja Europejska uzasadnia wdrożenie publicznych subsydiów na ten cel faktem, że produkcja biopaliw czy biometanu jest znacznie droższa niż paliw kopalnych, a w ramach włoskiego mechanizmu wsparcia producenci biopaliw mają dostawać premię, która zrekompensuje im wyższe koszty i pozwoli konkurować o rynek transportowy.
Rzym ma co roku aktualizować stawkę przyznawanej premii, aby w ten sposób ograniczyć ryzyko niedoszacowania potrzebnej pomocy lub jej nadpodaży.
Część subsydiów ma również wesprzeć rolników, którzy z wykorzystaniem biopaliw czy biometanu będą chcieli produkować energię na własne potrzeby.
Komisja Europejska podkreśla, że włoski system wsparcia biopaliw będzie finansowany przez ich dystrybutorów, którzy zgodnie z obowiązującym na Półwyspie Apenińskim prawem muszą wykazać określoną część biokomponentów w sprzedawanych paliwach.
Zgodnie z aktualną unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii, kraje Unii Europejskiej muszą w 2020 roku wykazać 10-procentowy udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w energii konsumowanej ogółem w transporcie.
red. gramwzielone.pl