Wirtualna elektrownia sonnen obejmie auta elektryczne
Firma sonnen, europejski lider w sprzedaży domowych magazynów energii, zbudowała w Niemczech sieć złożoną z magazynów energii, które posiadają jej klienci i które razem działają jak wirtualna elektrownia. Teraz sonnen włączy do niej również samochody elektryczne.
sonnen rozpoczyna sprzedaż domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy 22 kW, które mogą pobierać energię bezpośrednio z dachowych instalacji fotowoltaicznych lub z domowych magazynów energii.
Niemiecka firma podkreśla, że włączenie samochodowych baterii do stworzonego przez nią systemu energetycznego umożliwi wykorzystanie nadpodaży energii ze źródeł odnawialnych, co zmniejszy ryzyko ograniczania produkcji energii z OZE w celu stabilizowania sieci.
W ramach stworzonego w Niemczech przez sonnen systemu wirtualnej elektrowni jej uczestnicy – posiadający dachowe instalacje fotowoltaiczne i domowe magazyny energii – mogą dzielić się między sobą nadwyżkami produkowanej energii, korzystając z sieci dystrybucyjnej.
Oprogramowanie uczestnika sonneCommunity, który akurat posiada niedobór energii, wysyła o tym sygnał, a system wirtualnie przekierowuje do niego nadwyżki energii posiadanej przez innego członka społeczności stworzonej przez sonnen.
Ponadto operator wirtualnej elektrowni może wykorzystać – w zamian za udostępnianie uczestnikom sonnenCommunity darmowej energii – rozproszone magazyny energii do zarządzania podażą i popytem na energię, w ten sposób odpowiadając na potrzebę bilasnowania sieci i sprzedając energię za pośrednictwem giełdy w Lipsku.
Teraz do systemu stworzonego przez sonnen mogą zostać włączone samochody elektryczne. – Już teraz łączymy tysiące magazynów energii w największą na świecie wirtualną elektrownię. Wraz z sonnenCharger możemy włączyć do systemu również samochody elektryczne, dostarczając korzyści zarówno operatorom sieci jak i odbiorcom – komentuje Philipp Schröder z sonnen.
– E-mobilność okaże się sukcesem tylko, gdy stanie się aktywną częścią systemu energetycznego. Wiele lokalnych sieci nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych. Zamiast wydawania milionów na coraz większe kable, oferujemy zrównoważone rozwiązanie, które integruje samochody elektryczne z siecią, aby w inteligentny sposób kontrolować ich ładowanie i redukować obciążenie sieci dystrybucyjnych – dodaje przedstawiciel niemieckiej firmy.
sonnen wylicza, że około 8 tysięcy uczestników wirtualnej elektrowni w ramach tzw. sonnenCommunity otrzymuje gratis rocznie po około 8 MWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że średnie zużycie energii przez niemieckie gospodarstwo domowe wynosi około 5 MWh, oznacza to darmowe 3 MWh energii, którą można doładować samochód elektryczny.
Dostawa ładowarek sonnen ma się rozpocząć w kolejnym kwartale i będą one początkowo przekazywane gratis pierwszym klientom niemieckiej firmy, którzy już są częścią sonnenCommunity i którzy przystąpią do jednego z planów taryfowych o nazwie sonnenFlat8000.
Prezentacja sonnenCharger
red. gramwzielone.pl