Co z VAT-em w dotacjach na domowe instalacje OZE?
Kwestia rozliczania podatku VAT w inwestycjach polegających na montażu domowych instalacji OZE z udziałem unijnych dotacji było tematem zorganizowanego wczoraj spotkania dla samorządowców z Podlasia, których projekty na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne zostały wybrane do dofinasowania w ostatnim konkursie z działania 5.1 RPOWP.
Jak zwraca uwagę Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, problem jest poważny i dotyczy całego kraju. Samorządy nie wiedzą bowiem czy zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju muszą zapłacić podatek VAT od dotacji otrzymanej na budowę instalacji OZE. Chodzi o sytuacje, gdy gmina kupuje instalacje, a następnie przekazuje je mieszkańcom, którzy również wnoszą swój wkład w inwestycję.
UMWP podaje, że ten problem tylko w województwie podlaskim dotyczy 62 projektów, na które Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał w październiku ubiegłego roku ponad 70 mln zł dofinansowania z RPO.
– Związek Gmin Wiejskich i Samorząd Województwa Podlaskiego wystosowały pisma w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju. Zwróciliśmy uwagę na to, że reguły gry zmieniły się w trakcie jej trwania. Ministerstwo Rozwoju przekazało nasze pismo do Ministerstwa Finansów, więc na odpowiedź z pewnością trzeba będzie długo poczekać, a my nie możemy czekać – mówił podczas spotkania Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego
– To do państwa należy decyzja, czy projekty będą realizowane czy nie. Dzisiejsze spotkanie ma pokazać, jaki jest stan obecny, co może się wydarzyć i jak gminy mogą radzić sobie z przeszkodami – ocenił wicemarszałek, zwracając się do przedstawicieli podlaskich miast i gmin będących beneficjentami unijnych dotacji na OZE.
Maciej Żywno zwrócił uwagę na fakt, że za każdym z 62 dofinansowanych w województwie podlaskim projektów kryje się ok. 100 rodzin, które miały skorzystać z dotacji na domowe instalacje OZE.
O wyjaśnienie tej kwestii do Ministerstwa Rozwoju zwrócił się w grudniu ub.r. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
– Uważamy, że powoływanie się przez ministerstwo na dyrektywę unijną jest błędne, jest robione na zapas, ale daje dodatkowe wpływy do budżetu państwa – ocenił na wczorajszym spotkaniu Mirosław Lech, wójt Korycina i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Wójt Korycina zaznaczył, że w jego gminie z powodu wyższych kosztów związanych z podatkiem VAT z udziału w projekcie zrezygnowało już 30 proc. mieszkańców. Konieczność zapłacenia podatku VAT to bowiem średnio ok. 5 tys. zł więcej kosztów po stronie mieszkańca.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaapelował do rządu o jak najszybsze rozwiązanie problemu naliczania podatku VAT przy domowych instalacjach OZE realizowanych z udziałem unijnych dotacji.
red. gramwzielone.pl